Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    Lelystad Airport over vakantievluchten: ‘De basis op orde’

    15/06/2026

    KLM 777 maakt spectaculaire go-around op Schiphol (video)

    15/06/2026

    KLM-route naar Suriname hersteld na uitspraak van de rechter

    14/06/2026

    KLM-topvrouw spreekt lovend over Embraer: ‘Zeer tevreden’

    14/06/2026

    F-35’s escorteren ‘keizerlijke’ Boeing 777’s naar Schiphol

    14/06/2026
  • Achtergrond

    Geen beroepspiloot, toch vele uren in de cockpit van een Boeing 737

    13/06/2026

    Delta Air Lines brengt 25 hele bijzondere gasten naar Europa

    04/06/2026

    Veelvlieger door zijn werk: ‘Ik vlieg me ongans’

    30/05/2026

    Wat als… Nederland haar vliegdekschip nooit had verkocht?

    25/05/2026

    Straaljagers bijtanken in de lucht: ‘Het zijn echte slurpbeesten’

    16/05/2026
  • Editors’ choice

    Lelystad Airport over vakantievluchten: ‘De basis op orde’

    15/06/2026

    KLM-route naar Suriname hersteld na uitspraak van de rechter

    14/06/2026

    KLM-topvrouw spreekt lovend over Embraer: ‘Zeer tevreden’

    14/06/2026

    F-35’s escorteren ‘keizerlijke’ Boeing 777’s naar Schiphol

    14/06/2026

    KLM 787 keert boven Duitsland terug naar Schiphol

    13/06/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Algemeen»Naast het nieuws»Achtergrond»Opinie»Column»Lodewijk Oudshoorn: Complexe logica of dom geluk?
Column

Lodewijk Oudshoorn: Complexe logica of dom geluk?

Door Redactie12 december 2014, 14:01 • Update 28 augustus 2020, 11:23Leestijd: 3 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

Weet u hoe het systeem van “upgrades” werkt? Dat je ingecheckt bent op stoel 22E, en dat je dan onverwacht in de business class mag plaatsnemen?

Ik ook niet.

De eerste keer dat ik een business class upgrade kreeg, jaren geleden, had ik dat totaal niet zien aankomen. Het was mijn eerste vlucht met de desbetreffende luchtvaartmaatschappij (Iberia) en ik wist niet eens dat er zoiets bestond als een upgrade. Het was pure mazzel – of had het te maken met het feit dat ik de enige Europeaan in het vliegtuig was?
Toen ik regelmatig begon te vliegen – ik was zilver maar had al een gouden waas voor mijn ogen – kregen mijn reisgenoot en ik ooit een upgrade. Ik wist zeker dat dit een beloning was voor mijn aanhoudende loyaliteit. Totdat ik de volgende keer natuurlijk weer gewoon economy moest zitten.

Als ik wel eens aan andere frequent flyers vraag of zij weten hoe het werkt, krijg ik steeds andere antwoorden. De een beweert dat het te maken heeft met de prijs die je voor een ticket betaalt: als je een duur ticket hebt, heb je meer kans op een upgrade. Een ander zegt dat je in principe nooit meer dan één keer een upgrade voor hetzelfde traject (bijvoorbeeld Schiphol-Parijs) kunt krijgen. Een derde zegt dat mensen die regelmatig business class tickets kopen, ze ook vaker krijgen. Misschien zijn alle drie de theorieën waar.

Feit is dat sommige luchtvaartmaatschappijen royaler lijken te zijn met upgrades dan andere. Bijna iedere keer dat ik met Emirates vlieg, krijg ik een upgrade. Bij KLM/Air France gebeurt het me ongeveer één keer per jaar. Bij British Airways heb ik er nog nooit eentje gekregen.

En dan zijn er nog de keren van het onwaarschijnlijke geluk: dat ik een bekende tegenkwam op het vliegveld (we reisden niet samen), en dat we allebei een upgrade bleken te hebben. Dat de grondstewardess me vroeg of ik een upgrade wilde kopen, ik dat niet wilde, en dat ik ‘m toen alsnog kreeg aangeboden – gratis en voor niets.

Er moet een systeem achter zitten, maar welk?

Laten we aannemen dat vliegstatus een rol speelt: iemand die veel vliegt, heeft in principe meer kans op een upgrade. (Aangenomen dat er nog stoelen vrij zijn, natuurlijk – wat bijna altijd zo is.) Dit zou je verwachten. Maar waarom kreeg de Gold Member die laatst voor mij in de rij stond dan wel een upgrade, en ik met mijn Platina status niet? Wat had hij dat ik niet had?
Ik kan een hele vlucht nadenken over dit probleem, zonder eruit te komen. Het is om gek van te worden. Is het een complex systeem van regels die op logische, strikt mathematische wijze worden toegepast? Of is het gewoon een loterij?

Uiteindelijk zou dat laatste misschien maar het beste zijn. Geen logica, maar blind toeval. Probleem opgelost. Dan kan ik tijdens de vlucht voortaan gewoon weer een boek lezen, of domweg uit het raam staren.

Column Lodewijk Oudshoorn

Vanaf Schiphol vliegt Lodewijk wekelijks naar diverse bestemmingen in Europa en Azië. In 2013 vloog hij voor zijn werk ongeveer 150.000 km en heeft een onder andere een platinum Flying blue card. Deze frequent flyer schrijft een tweewekelijkse column op Upinthesky. Lees alle columns hier.


Nieuw: volg Up in the Sky nu ook via Whatsapp!✈️



Column Lodewijk Lodewijk Oudshoorn
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Redactie
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn

Frequent flyer, luchtvaartprofessional en liefhebber; alles wat je weten wil, je vindt het op Up in the Sky - Alles over luchtvaart.

Gerelateerde Artikelen

Hoe mijn Boeing 757 opeens een 767 werd | Column

16/05/2026Lieneke Koornstra

KLM die Bongo’s vervoert? | Podcast

13/05/2026Goof Bakker

5 uur rijden voor de eerste Braziliaanse Zweedse straaljager

02/05/2026Goof Bakker
Recent

Airbus haalt grote bestelling binnen

15/06/2026

Olieprijs daalt na vredesakkoord VS en Iran: effect op vliegtickets?

15/06/2026

Strand in Turkije ontruimd na vondst van bewapende drone

15/06/2026
Populair

Transavia-vlucht wijkt uit naar Tenerife

11/06/2026

KLM 787 keert boven Duitsland terug naar Schiphol

13/06/2026

Duitse marine en luchtmacht pakken uit: Eurofighter en P-8 Poseidon

13/06/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 UpFactory B.V. Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.