Een vliegtuig van British Airways is tijdens de landing op Heathrow beschenen met een laserlicht. Hierbij is een oog van de co-piloot beschadigd. Het incident vond al in de lente plaats, maar de British Airline Pilots’ Association (Balpa) heeft de gebeurtenis pas van de week bekend gemaakt.
Het hoofd van Balpa, Jim McAuslan, zegt dat het netvlies van het rechteroog van de co-piloot beschadigd is geraakt en dat de co-piloot sindsdien niet meer heeft gewerkt. Daaraan voegt hij toe dat het incident aangeeft wat voor gevaar piloten lopen als hun vliegtuig beschenen wordt met een laser.
McAuslan vermoedt dat er een militaire laser is gebruikt, omdat goedkopere, simpelere lasers niet sterk genoeg zijn om zoveel schade te veroorzaken. Volgens McAuslan zijn deze militaire lasers tegenwoordig verkrijgbaar op de zwarte markt.
Door het incident stijgt de bezorgdheid over het beschijnen van vliegtuigen met lasers. Volgens Balpa is de helft van de piloten het afgelopen jaar met een laser beschenen tijdens het vliegen. Cijfers van de Civil Aviation Authority (CAA) tonen aan dat in de eerste zes maanden van 2015 meer dan 400 incidenten gerapporteerd werden waarbij een vliegtuig met een laser werd beschenen. De meeste gevallen vonden plaats op Heathrow.
Vliegtuigen met lasers beschijnen is heel gevaarlijk, vooral bij landende vliegtuigen, McAuslan zegt: “het is een kritiek punt tijdens de vlucht, je moet volledig geconcentreerd zijn. Zodra een laserstraal de cockpit binnenkomt, reflecteert het tegen de wanden van de cockpit.” Volgens de CAA is het grootste probleem dat laserlichten zeer fel en afleidend zijn en kunnen ze voor tijdelijke visuele beperkingen zorgen.
British Airways onderzoekt het incident. Tegen The Guardian zegt British Airways: “de veiligheid van onze bemanning & klanten is altijd onze hoofdzorg. We verzoeken onze piloten om zulke incidenten door te geven, zodat wij de autoriteiten kunnen inschakelen.”