Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    KLM lanceert nieuw concept op Europese vluchten

    10/08/2026

    Boeing 737 van Surinam Airways krijgt een verrassende taak

    09/08/2026

    KMAR sleurt passagier uit vliegtuig op Schiphol: ‘F*cking listen’

    08/08/2026

    Van turbulentie tot vrijheid: KLM-steward Michael de Vos over zijn vak

    08/08/2026

    Wat staat oranje prijsvechter op Schiphol te wachten?

    07/08/2026
  • Achtergrond

    Van turbulentie tot vrijheid: KLM-steward Michael de Vos over zijn vak

    08/08/2026

    Aspire’s David Collyer revolutioneert lounges op Schiphol

    04/08/2026

    Marjan Rintel en de Fransen: moet KLM géén Airbussen kopen?

    01/08/2026

    Oud-KLM-captain: ‘Laat mij maar vliegen’

    01/08/2026

    Hoe een Nederlander de laatste F-4 Phantoms van Europa voor de lens krijgt

    26/07/2026
  • Editors’ choice

    Boeing ziet kansen voor nieuwe gevechtsdrone in Duitsland

    10/08/2026

    KLM lanceert nieuw concept op Europese vluchten

    10/08/2026

    Boeing 737 keert terug met beschadigde motor (Squawk 7700)

    10/08/2026

    Fabrikant van oorlogsdrones begint eigen cargomaatschappij

    10/08/2026

    Grote staking onder vliegend personeel in Europa afgewend

    10/08/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Onderwerpen»Duurzaamheid»Innovatie»Airica-project biedt detect and avoid systeem voor drones
Innovatie

Airica-project biedt detect and avoid systeem voor drones

Door Bas Joosse16 december 2015, 14:59 • Update 19:13Leestijd: 3 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
©Bas Joosse
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

Drones en veiligheid, het blijft een hot topic. De afgelopen maanden werd geëxperimenteerd met een ‘detect and avoid’ systeem, waarmee een drone automatisch kan uitwijken voor een bemand vliegtuig of een andere drone. Op marinevliegkamp De Kooy werd vorige week een demonstratie van het systeem gegeven.

Het systeem is ontwikkeld in het kader van het Europese Airica-project. Airica staat voor ATM Innovative RPAS Integration for Coastguard Applications en probeert de uitvoerbaarheid van drones voor kustwachtoperaties aan te tonen, waarbij ook bemande vliegtuigen worden ingezet.In het project werken onder andere de Kustwacht, de Luchtmacht en het NLR samen.

Eén van de vereisten is het veilig kunnen werken met een drone als deze uit het zicht van de operator is. Dergelijke ‘beyond visual line of sight’ condities komen vaak voor, bijvoorbeeld als er bewolking hangt.  Doordat de operator niet visueel kan ingrijpen, is er software nodig om een detect and avoid-systeem te activeren en te bedienen. Een mogelijkheid voor het systeem is dat de drone is uitgerust met een transponder. Bij de huidige generatie drones is dat nog niet het geval.
AIRICA-camcopter1
Bij het experiment is gebruik gemaakt van een zogeheten ‘camcopter’ van de Oostenrijkse firma Schiebel. Onder deze drone van tweehonderd kilo hangt een grote box, de Airscout, met daarin diverse transponders en ontvangers. Die vangen ieder signaal van een andere transponder op. Gegevens van de Airscout worden doorgezonden naar een grondstation op een laptop. De uitwijkmanoeuvres voor de drone zijn voorgeprogrammeerd en worden automatisch geactiveerd als er een ander toestel gedetecteerd wordt.

Tijdens experimenten met het systeem werd gebruik gemaakt van ‘indringers’, vliegtuigen die zich in een baan van de camcopter bevinden. Om een botsing te voorkomen moet er iets gebeuren. “Het onbemande toestel wijkt uit”, legt Jan Floris Boer van het NLR uit. “Dat gebeurt omdat ‘ie kleiner is en omdat het bemande toestel de drone mogelijk niet ziet.” Als ‘indringers’ werden onder andere de Dornier-228 van de Kustwacht, een Alouette III van de Luchtmacht en de Citation van het NLR gebruikt.

Lees ook:  Kustwacht-vliegtuig en meerdere helikopters ingezet boven Katwijk

Het doel van het project is duidelijk: het vergroten van de veiligheid. Op dat gebied is actie nodig, benadrukken diverse aanwezigen tijdens de demonstratiedag. Drones bieden kansen voor bijvoorbeeld de Kustwacht, die het toestel vanaf een schip kunnen inzetten voor bijvoorbeeld een verkenningsmissie. Dit gebeurt vaak in beyond visual line of sight-condities. Een voorwaarde is dan wel dat de veiligheid gewaarborgd is en dat er een duidelijke samenwerking is tussen het bemande -en onbemande systeem.

De live-demonstratie van de camcopter gaat tijdens de dag niet door, omdat de wind, met uitschieters boven dertig knopen, het niet verantwoord maakt om te vliegen met het toestel van Schiebel. Aan het begin van de dag is er nog optimisme, maar rond twee uur komt het definitieve antwoord. “Het spijt ons verschrikkelijk, maar we kunnen geen risico nemen”, zegt Chris Day, bij Schiebel verantwoordelijk voor de ontwikkeling van de Camcopter.

In plaats van een live-demonstratie was er een gesimuleerde demonstratie, waarbij de indringers gegenereerd worden vanuit een computer in de controle-container. Op een groot scherm werd gedemonstreerd hoe de camcopter in een simulatie uitweek voor de gesimuleerde indringers. Voor de demonstratie moest de operator nog toestemming geven om de uitwijkmanoeuvre uit te voeren, normaal gesproken gebeurt dat automatisch.

Lees ook:  Kustwacht-vliegtuig en meerdere helikopters ingezet boven Katwijk

AIRICA-camcopter-schaal

 


Nieuw: volg Up in the Sky nu ook via Whatsapp!✈️



drones Kustwacht Veiligheid
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Bas Joosse
  • X (Twitter)
  • LinkedIn

Senior editor. Bas is journalist en van jongs af aan gefascineerd door de luchtvaart. Hij woont vlakbij Schiphol. Hij is sinds het begin verbonden aan Up in the Sky. Verder is Bas eindredacteur voor een tijdschrift en werkt in de luchtvaartindustrie.

Gerelateerde Artikelen

Boeing ziet kansen voor nieuwe gevechtsdrone in Duitsland

10/08/2026Selim Tuncyurek

KLM lanceert nieuw concept op Europese vluchten

10/08/2026Selim Tuncyurek

Boeing 737 keert terug met beschadigde motor (Squawk 7700)

10/08/2026Niek de Weert
Recent

Boeing ziet kansen voor nieuwe gevechtsdrone in Duitsland

10/08/2026

KLM lanceert nieuw concept op Europese vluchten

10/08/2026

Boeing 737 keert terug met beschadigde motor (Squawk 7700)

10/08/2026
Populair

Boeing 737 meldt ‘PAN PAN’ en landt met hoge snelheid in Brussel

09/08/2026

Na Emirates weigert Lufthansa ook Boeing-vliegtuigen

06/08/2026

Airbus A350 schakelt motor uit boven Europa met ‘PAN PAN’

06/08/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 Blue Pixl Media B.V. (75334313) | Ridderhof 98, 5341 HS Oss | Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.