Vakbond FNV Luchtvaart heeft KLM haar al eerder toegezegde ultimatum gestuurd namens het grondpersoneel. KLM krijgt van de bond tot volgende week dinsdag de tijd daarop in te gaan, anders volgen acties. Dat heeft de FNV vandaag laten weten.
“Als KLM voor dinsdag 26 juli 18:00 uur niet ingaat op de cao-eisen, dan wordt het een hete zomer,” stelt FNV-bestuurder Jan van den Brink. “De KLM’ers houden bij hun acties uiteraard rekening met de passagiers en de veiligheid,” voegt hij daaraan toe.
Incheckmedewerkers
Mede om de overlast van de acties voor derden beperkt te houden, bouwt FNV de acties stap voor stap op. De bond deed dat onlangs ook bij een conflict met Schiphol over de werkomstandigheden van beveiligers, met succes. De FNV wil voor haar achterban onder andere een “fatsoenlijke” loonsverhoging voor iedereen en dat uitzendkrachten doorstromen naar een vaste baan. Onder de cao voor het grondpersoneel vallen zo’n 14.500 werknemers, waaronder bagageafhandelaars, incheckmedewerkers en technici.
Materieel
De werknemers vinden dat KLM nu ook moet investeren in het personeel en niet alleen in materieel. “Structureel werk verdient echte banen en moet niet worden ingevuld met uitzendbanen.” Behalve de eis tijdelijke banen om te zetten in vaste, liggen de vakbond en KLM ook overhoop over de zogenoemde seniorendagen. Volgens FNV wil KLM daarop beknibbelen zonder dat daar wat tegenover staat.
KLM zit voor het cao-overleg voor het grondpersoneel met drie vakbonden om tafel.
Teleurgesteld
KLM laat in een reactie weten “zeer teleurgesteld” te zijn over de ingezette koers van FNV. Volgens de maatschappij bevat het eisenpakket van de vakbond voor een deel nieuwe eisen. De maatschappij zegt te begrijpen dat arbeidsvoorwaarden belangrijk zijn, maar dat de wereld is veranderd en KLM hierin mee moet. “De arbeidsvoorwaarden van KLM zijn en blijven ook met de uitvoering van het KLM-voorstel uitstekend ten opzichte van andere bedrijven in Nederland en andere airlines.”
Het verschil met die andere airlines is volgens KLM te groot. “Ondanks de vorig jaar afgesloten cao’s. Om te kunnen investeren, groeien en werkgelegenheid te behouden is het dus noodzakelijk dat wij onze kosten conform de afgesproken targets verlagen, door de productiviteit te verhogen.”
Extra’s
De maatschappij zegt verder dat zij naar aanleiding van de punten die de bonden hebben ingebracht, de voorstellen al voor het ultimatum “serieus heeft aangepast.” KLM benadrukt dat het integrale voorstel dat zij heeft gedaan, behalve productiviteitsverhogende maatregelen, ook extra’s voor de werknemers bevat zoals een eenmalige uitkering van 1.600 euro, een significant verbeterde winstdelingsregeling en werkgelegenheidsbescherming.
“Desondanks zal KLM het FNV-voorstel op inhoud beoordelen.” Tenslotte wijst KLM erop dat de andere grondbonden in het voorstel van KLM geen reden zien tot actievoeren. “Zij zullen dit neutraal aan hun leden voorleggen.”