Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    Helikopter maakt noodlanding in Noord-Holland: rook uit het toestel

    08/10/2026

    België bouwt compleet nieuw trainingscentrum voor vliegers

    08/10/2026

    KLM volgt concurrenten en gaat in zee met Elon Musk

    08/10/2026

    Cabinevakbond waarschuwt voor ‘oneerlijke concurrentie’

    08/10/2026

    Feestelijke onthulling KLM-huisje 107 in Dreischor

    07/10/2026
  • Achtergrond

    Motor van Boeing 747 vliegt in brand: ‘Mayday Mayday’

    04/10/2026

    KLM verwelkomt eerste Airbus A350

    03/10/2026

    G&G over de Comet-crash, Stuka-final & Oshkosh | Podcast

    20/09/2026

    Airbus A321 ‘gevaarlijk’ dicht bij zweefvliegtuigen: “Mayday”

    19/09/2026

    Exclusief kijkje aan boord: zo sleutelt de Marine aan een NH90

    19/09/2026
  • Editors’ choice

    KLM volgt concurrenten en gaat in zee met Elon Musk

    08/10/2026

    A350 van KLM beschadigd: meer vertraging?

    06/10/2026

    KLM stuurt A350-piloten naar Stavanger voor opmerkelijke reden

    06/10/2026

    Kabinet weigert Corendon en TUI voor regeringsvliegtuig (737)

    06/10/2026

    Financiële zorgen bij airBaltic raken piloten en cabin crew

    05/10/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Algemeen»Naast het nieuws»Achtergrond»Boeken»Recensie: Annegreet van Bergens ‘Gouden jaren’ – 4 sterren
Boeken

Recensie: Annegreet van Bergens ‘Gouden jaren’ – 4 sterren

By Anne Bakker28 september 2016, 14:003 Mins Read
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
Share
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

van-bergen_gouden-jarenAnnegreet van Bergen | Gouden jaren
Paperback | 352 pagina’s | € 19,99
ISBN 978-90-45023-54-0
Uitgeverij Atlas Contact | 2014
Waardering_Recensie_Sterren_4

Het boek Gouden jaren: hoe ons dagelijks leven in een halve eeuw onvoorstelbaar is veranderd van Annegreet van Bergen is een feest van herkenning. Hoewel het boek volgens Maarten van Rossum door iemand die na 1952 is geboren niet verantwoord kan worden besproken, zijn er voldoende aanknopingspunten als anekdotes van oma’s en opa’s, tantes en ooms die dit wel degelijk mogelijk maken. Van Bergens heldere stijl en de continue vergelijkingen tussen vroeger en nu maken Gouden jaren voor zowel de mensen van vóór 1952 als voor die van daarna een heerlijk boek dat bij de lezers afwisselend herkenning en verwondering zal oproepen.

Sinds verschijning is Gouden jaren dan ook een veel besproken boek in gedrukte media en op radio en tv. Daarbij werd doorgaans ingegaan op het geheel, waarin tot de verbeelding sprekende anekdotes hier en daar wat meer aandacht kregen. De kracht van Gouden jaren ligt daar ook ontegenzeglijk; door zoveel verschillende aspecten van het dagelijks leven en de maatschappelijke ontwikkelingen te behandelen en die te illustreren met ontroerende en/of grappige ooggetuigenverslagen, komt het verleden tot leven en lijkt het onvoorstelbaar hoeveel er in slechts een halve eeuw is veranderd. Toch is het ook heel goed mogelijk nu eens de focus hoofdzakelijk op één verschijnsel te vestigen.

In het hoofdstuk over mobiliteit behandelt Van Bergen naast de auto, fiets, vakantie, viaducten en tunnels, ook het vliegen. Liefhebbers van luchtvaart zullen de grote lijnen van de ontwikkeling van de luchtvaart in Nederland en daarbuiten ongetwijfeld min of meer in hun geheugen gebeiteld hebben staan. Van Bergen helpt om dit in de bredere context van talloze maatschappelijke ontwikkelingen te bezien. Zo toont zij hoe elke ontwikkeling, of die nu technologisch of sociaal-economisch van aard was, voorafgegaan werd door een stijgend welvaartspeil, en dat op den duur steeds meer mensen niet alleen door meer geld ook eens het vliegtuig konden pakken, maar ook door meer vrije tijd en een graduele verandering van de besteding daarvan. Daarnaast weet Van Bergen uiterst gevat in slechts een paar pagina’s de belangrijkste ontwikkelingen van de laatste 50 jaar in zowel de nationale als de internationale luchtvaart te destilleren.

Gouden jaren gaat niet over luchtvaart, en luchtvaartliefhebbers zullen hun kennis die enkel de luchtvaart aangaat met het lezen van dit boek niet uitbreiden. En dat geeft helemaal niets, want in de eerste plaats is Gouden jaren gewoon een erg vermakelijk boek. Met als bonus de door Van Bergen kundig getoonde samenhang van allerlei ontwikkelingen, en het besef dat Nederland ondanks alles een van de mooiste landen is om het leven in te slijten.

[bol_product_links block_id=”bol_57e90cc0492ee_selected-products” products=”9200000025959485″ name=”Gouden jaren” sub_id=”Annegreet van Bergen” link_color=”003399″ subtitle_color=”000000″ pricetype_color=”000000″ price_color=”CC3300″ deliverytime_color=”009900″ background_color=”FFFFFF” border_color=”D2D2D2″ width=”250″ cols=”1″ show_bol_logo=”undefined” show_price=”1″ show_rating=”1″ show_deliverytime=”1″ link_target=”1″ image_size=”1″ admin_preview=”1″]

Boekrecensies

De nieuwste recensie van een luchtvaartboek vind je elke andere woensdag in de boekenrubriek.

Boekenrubriek Luchtvaart Maatschappijen Ontwikkeling Recensie Rubrieken
Share. Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Anne Bakker
  • LinkedIn

Recensent. Anne is MA in Book & Digital Media (Universiteit Leiden) en is soms op de spottersplaats bij Schiphol te vinden, uitsluitend als de patatkraam er staat. Anne is verantwoordelijk voor de boekenrubriek.

Related Posts

Helikopter maakt noodlanding in Noord-Holland: rook uit het toestel

08/10/2026Niek de Weert

België bouwt compleet nieuw trainingscentrum voor vliegers

08/10/2026Niek de Weert

Rusland sluit definitief luchthaven in Moskou

08/10/2026Niek de Weert
Recent

Helikopter maakt noodlanding in Noord-Holland: rook uit het toestel

08/10/2026

België bouwt compleet nieuw trainingscentrum voor vliegers

08/10/2026

Rusland sluit definitief luchthaven in Moskou

08/10/2026
Populair

Kabinet weigert Corendon en TUI voor regeringsvliegtuig (737)

06/10/2026

Motor van Boeing 747 vliegt in brand: ‘Mayday Mayday’

04/10/2026

A380 keert terug naar ‘Nederlandse’ luchthaven over de grens

05/10/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 Blue Pixl Media B.V. (75334313) | Ridderhof 98, 5341 HS Oss | Alle rechten voorbehouden. Deze website wordt beschermd door reCAPTCHA.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.