De Consumentenbond vindt dat passagiers recht hebben op alle gekochte vluchten, ook als de reiziger niet komt opdagen voor één van die vluchten, zo schrijft de Consumentenbond in een brief aan KLM.
No-show beleid
De Consumentenbond wil dat KLM het zogeheten no-show beleid uit de voorwaarden schrapt. De no-show clausule laat reizigers, die niet komen opdagen voor één van de gekochte vluchten, extra betalen om alsnog op de andere, al betaalde vlucht plaats te nemen.
Betalen
De Consumentenbond geeft een voorbeeld in de brief. ‘Zo meldde een consument dat hij wegens ziekte onverwachts niet met de rest van zijn gezin kon vliegen naar München. Hij volgde een paar dagen later met een andere vlucht. Bij de terugreis bleek dat KLM zijn vlucht had geannuleerd. Pas na betaling van €250 kon hij mee. Uiteindelijk zat de gedupeerde op precies dezelfde stoel, op dezelfde vlucht als oorspronkelijk geboekt’, aldus de bond.
‘Schandalig’
Volgens Bart Combée, directeur Consumentenbond is die regeling ‘schandalig.’ ‘Door de no-show clausule betaalt deze man 2 keer voor hetzelfde ticket. Dat is ongehoord en onrechtmatig’, aldus Combée.
België
Als de Consumentenbond gelijk krijgt van de rechtbank, dan verandert er veel voor de consument. Zo is er op dit moment op de website van KLM België een retourticket Brussel-San Francisco, met overstap in Amsterdam, in de aanbieding vanaf 795 euro. KLM Nederland biedt ook een aanbieding naar San Francisco aan. Die aanbieding gaat ook om een retourticket Amsterdam-San Francisco, vanaf 824 euro, inclusief boekingskosten.
Als KLM van de rechtbank de no-show clausule moet schrappen, dan kan de Nederlandse consument de Belgische aanbieding boeken, zonder eerst naar Brussel te hoeven reizen om daarna over te stappen in Amsterdam en alsnog door te vliegen naar San Francisco. Dit scheelt 65 euro en extra reistijd.
Europa
De actie van de Consumentenbond is onderdeel van een grotere actie tegen de no-show clausule voor verschillende airlines in Europa aangevoerd door de overkoepelende Europese consumentenbond, The European Consumer Organisation (BEUC). In België loopt op dit moment al een rechtszaak van de Belgische consumentenbond, Test Aankoop, tegen Air France en KLM over de no-show clausule.
KLM
De Consumentenbond is niet bereikbaar voor commentaar op het ultimatum. Een woordvoerder van KLM vertelt desgevraagd aan Up dat de maatschappij ‘niet op de zaken vooruitloopt met een reactie op de brief van de Consumentenbond.’ De deadline die de Consumentenbond aan KLM gesteld heeft om te reageren op de eis loopt om 23:59 uur op 11 december af.