Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    KLM-toestel meldt motorprobleem tijdens nadering Schiphol

    12/04/2026

    Paspoortcontrole op Nederlandse luchthavens is veranderd

    12/04/2026

    Zweedse Gripens onderscheppen Russische onderzeeër

    12/04/2026

    KLM-stewardess Mikky op jacht naar nationale titel

    12/04/2026

    Astronauten bedanken Nederland bij terugkeer naar aarde

    11/04/2026
  • Achtergrond

    Wat is beter: Boom (zonder boem) of de Concorde?

    11/04/2026

    Door 9/11 miste hij zijn droom: ‘Vliegtuigmodellen geven mij rust’

    11/04/2026

    Straks de grootste ter wereld: hoe traint IndiGo zoveel personeel?

    05/04/2026

    Tips van een piloot: zo overleef je je vlucht met enige stijl

    04/04/2026

    Kwalijk spel inzake Pan Am 747-crash?

    04/04/2026
  • Editors’ choice

    Paspoortcontrole op Nederlandse luchthavens is veranderd

    12/04/2026

    Astronauten bedanken Nederland bij terugkeer naar aarde

    11/04/2026

    Wat is beter: Boom (zonder boem) of de Concorde?

    11/04/2026

    Door 9/11 miste hij zijn droom: ‘Vliegtuigmodellen geven mij rust’

    11/04/2026

    Valse bommelding oorzaak chaos vliegverkeer Curaçao

    09/04/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Algemeen»Rubriek»Historische Luchtvaart»Tenerife | Goof Daily
Historische Luchtvaart

Tenerife | Goof Daily

Door Goof Bakker5 februari 2019, 12:09 • Update 14:41Leestijd: 3 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

Precies vandaag, maar dan in 1927, werd Jacob Veldhuyzen Van Zanten geboren. Captain van de KLM B747 die in botsing kwam met eenzelfde toestel van Panam op vliegveld Los Rodeos, Tenerife.

De vele verslagen in woord en beeld van de grootste vliegramp aller tijden zijn nog altijd erg aangrijpend. En: ze zijn nu met één druk op de knop beschikbaar. In de eerste dertig jaar naar de ramp moest je wachten tot de krant er iets over schreef, of de VARA ‘er een item van maakte’. Pure winst, internet.

En er is véél. Heel veel. Over de grootste luchtramp in de geschiedenis zijn we een generatie later nog lang niet uitgepraat.

Toch kom ik zelfs na veertig jaar dingen tegen die ik niet wist. Dat de captain een diep-gelovig man was, uit een zeer orthodox-gereformeerde omgeving in Lisse, bijvoorbeeld. Zie bijgaande link. Verandert toch weer je visie op de man. Met name omdat Jacob Veldhuyzen Van Zanten vlak voor de ramp in een nogal macho-rol in een KLM-advertentie had gefigureerd. Een knappe man, breed lachend. Een captain neergezet als een filmster, in de setting van een filmposter. Waardoor sommige media de conclusie trokken dat de man een cowboy was. Niet dus. Misschien wel het tegenovergestelde: een man van zeer vaste overtuigingen en waarheden. Onwankelbaar in zijn opvattingen. Met weinig plaats voor twijfel. Ook niet altijd goed, to put it mildly. Maar het zijn indrukken, meer niet.

Lees ook:  Air France-KLM krijgt nieuwe terminal

Helaas is een enorme kenner op dit gebied, de sympathieke en excentrieke Roger Soupart, vorig jaar overleden. Hij schreef een boek en gaf lezingen over ‘Tenerife’. Ik was van plan er eens eentje bij te gaan wonen. Kan niet meer. Is er iemand die daar nog iets van heeft, een transcriptie?

In Nederland ligt de nadruk op de vele kleine fouten die er gemaakt zijn. We polderen de fouten en de gevolgen. ‘Iedereen een beetje schuld’. De Amerikanen leggen vanuit hun cultuur meer de nadruk op de persoonlijke verantwoordelijkheid van een enkeling. Er moet één schuldige worden aangewezen. En dus leggen zij, misschien wel enigszins nationalistisch-opportunistisch, de nadruk op één grote fout: het in take off gaan van de KLM-captain zonder duidelijke clearance.

Kleine schuld bij velen, grote schuld bij een eenling. Moet je zo denken? Zijn er kleine en grote fouten? Of moeten we in gevallen als deze alle fouten gelijkstellen, omdat ze allemaal een noodzakelijke bijdrage leveren aan het vreselijke eindresultaat? Is een prima gedachte.

Lees ook:  KLM gaat Air France-vliegtuigen inzetten

Of is de grote fout van het opstijgen zonder clearance De Fout? Juist deze procedure is bedacht omdat er bij de operatie van een druk vliegveld altijd fouten gemaakt zullen worden. Lampjes die stuk zijn, berichten die niet gehoord worden, en karretjes die rijden waar ze niet mogen. 

En is dus die ene maatregel bedoeld om in één machtige beweging de gevolgen van al die kleine fouten te neutraliseren. Is zondigen (sic) tegen die ene regel dus de essentie, en hoeft er verder niet met vingers gewezen te worden? De Amerikanen denken van wel.  

Je kunt ook Nederlands denken: de Panam-Boeing nam niet de opgedragen exit, de verkeersleiders luisterden naar een voetbalwedstrijd, en de KLM steeg op zonder clearance. Alle drie gebruikten ze niet 100% de voorgeschreven phraseology. Alle drie fout, alle drie – even veel? – schuld?

Roger Soupart, vraag het daar boven eens. De discussie zal op hoog niveau gevoerd worden, en een alwetende opperrechter is aanwezig. Volgens Jacob Veldhuyzen Van Zanten in elk geval wel.

Goof Bakker


Nieuw: volg Up in the Sky nu ook via Whatsapp!✈️



Goof KLM tenerife
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Goof Bakker
  • Website
  • Facebook

Columnist en mede-eigenaar van Up in the Sky. Goof heeft zijn sporen verdiend als reclametekstschrijver en schrijft nog altijd over luchtvaart. Hij schrijft sinds 2015 voor het platform en publiceerde onder meer in NRC Handelsblad en de Volkskrant. Zijn columns verschijnen zowel op Up in the Sky als in Piloot & Vliegtuig. Regelmatig kiest Goof het luchtruim, de ene keer in een Cessna O-2A, de andere keer in een Yak-52.

Gerelateerde Artikelen

KLM-toestel meldt motorprobleem tijdens nadering Schiphol

12/04/2026Niek de Weert

KLM-stewardess Mikky op jacht naar nationale titel

12/04/2026Niek de Weert

KLM-piloot helpt passagier enorm uit de brand

11/04/2026Niek de Weert
Recent

KLM-toestel meldt motorprobleem tijdens nadering Schiphol

12/04/2026

Paspoortcontrole op Nederlandse luchthavens is veranderd

12/04/2026

Zweedse Gripens onderscheppen Russische onderzeeër

12/04/2026
Populair

Passagiers op Schiphol verrast door opvallende verschijning

09/04/2026

Opvallend vliegtuig verschenen op Groningen Airport

07/04/2026

Boeing 787 Dreamliner na enkele vluchten ontmanteld

08/04/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 UpFactory B.V. Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.