De twee Boeing 737 MAX 8’s die recentelijk neergestort zijn, hadden beide geen betaalde veiligheidsupdates uitgevoerd, zo meldt The New York Times.
Twee
De twee maatschappijen, Lion Air en Ethiopian Airways, waarvan een 737 MAX 8 is neergestort, hadden beide twee belangrijke veiligheidsupdates niet uitgevoerd. Volgens de New York Times doordat Boeing geld voor die updates vroeg.
Updates
De betreffende twee updates zijn een invalshoek-indicator, die de neus van het vliegtuig stabiel houdt op basis van twee sensoren, en een disagree light. Dat lampje gaat branden als de twee sensoren tegenstrijdige informatie geven. Boeing zou nu het lampje gratis aanbieden en standaard leveren op de MAX-toestellen. Ook kom Boeing snel met een uitgebreider veiligheidspakket om de MAX-vliegtuigen weer in de lucht te krijgen.
Oorzaak
De oorzaak van beide crashes zijn nog niet officieel bekend, maar werden vermoedelijk veroorzaakt door een storing van het MCAS-boordsysteem. Die fout in het systeem zorgt er voor dat de 737 MAX naar beneden wil duiken als de piloot op een bepaalde manier manueel vliegt. Dat komt door overtrek (Engelse term daarvoor is stall), een proces waarbij de luchtstroom het profiel van de vleugel niet meer kan volgen. De vleugel verliest dan grotendeels zijn liftkracht, waardoor het vliegtuig, indien de piloot niet ingrijpt, snel zal zakken of vallen. Het besturingssysteem van de MAX zou de overtrek, met de twee bovengenoemde sensoren in de invalshoek-indicator, niet goed kunnen detecteren waardoor het vliegtuig naar beneden wil duiken.
Geld
Het verkopen van updates en upgrades aan vliegtuigen kan een zeer lucratief verdienmodel zijn. De twee betaalde updates die de maatschappijen van de twee gecrashte 737’s niet hadden laten uitvoeren, waren overigens niet verplicht door luchtvaartautoriteiten, zoals het Amerikaanse Federal Aviation Administration (FAA).
FAA
Het Amerikaanse Department of Justice, het ministerie van Justitie, start een onderzoek naar de werkwijze van de FAA omtrent de veiligheidscertificering van de Boeing 737 MAX. Hierbij zou Boeing teveel invloed hebben gehad op het goedkeuren van de luchtwaardigheiden zou de FAA zich teveel afzijdig hebben gehouden.
De nieuwe Bose A30-pilotenheadset: beter dan ooit?
Bestel nu in de webshop van Bose Aviation!

