Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    Schiphol verbaasd: ‘We zitten nog steeds bomvol’

    13/04/2026

    KLM-stewardess Mikky verovert nationale titel

    12/04/2026

    Paspoortcontrole op Nederlandse luchthavens is veranderd

    12/04/2026

    KLM-toestel meldt motorprobleem tijdens nadering Schiphol

    12/04/2026

    Zweedse Gripens onderscheppen Russische onderzeeër

    12/04/2026
  • Achtergrond

    Wat is beter: Boom (zonder boem) of de Concorde?

    11/04/2026

    Door 9/11 miste hij zijn droom: ‘Vliegtuigmodellen geven mij rust’

    11/04/2026

    Straks de grootste ter wereld: hoe traint IndiGo zoveel personeel?

    05/04/2026

    Tips van een piloot: zo overleef je je vlucht met enige stijl

    04/04/2026

    Kwalijk spel inzake Pan Am 747-crash?

    04/04/2026
  • Editors’ choice

    Paspoortcontrole op Nederlandse luchthavens is veranderd

    12/04/2026

    Astronauten bedanken Nederland bij terugkeer naar aarde

    11/04/2026

    Wat is beter: Boom (zonder boem) of de Concorde?

    11/04/2026

    Door 9/11 miste hij zijn droom: ‘Vliegtuigmodellen geven mij rust’

    11/04/2026

    Valse bommelding oorzaak chaos vliegverkeer Curaçao

    09/04/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Onderwerpen»Airlines»Gaat Ethiopian Airlines SAA redden?
Airlines

Gaat Ethiopian Airlines SAA redden?

Door Bert Zegger4 juni 2021, 13:30Leestijd: 3 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

Een herboren South African Airways start in augustus. Dat zei de Zuid-Afrikaanse minister van Staatsondernemingen op 2 juni tegen een parlementaire commissie. Zijn uitspraak komt te midden van mediaberichtgeving over de financiële steun aan SAA. De minister lichtte onlangs een tipje van de sluier op over het vinden van een private equity-partner voor SAA, die ook het bedrijfsrisico van de staat zou overnemen. Wie dat is wilde hij niet zeggen; de onderhandelingen zitten in de laatste fase, maar zijn nog niet rond. Al meermaals meldde Up in the Sky dat het vermoedelijk gaat om Ethiopian Airlines.

Follow the money

In de eerste week van juni vergaderde het Zuid-Afrikaanse parlement over de redding van SAA. De vaste commissie voor staatsfinanciering gaf zijn goedkeuring aan de ongeveer € 160 miljoen steun voor de dochterbedrijven van SAA Mango, SAA-Technical en AirChefs. De commissie legde daarmee twee van de drie adviezen die zij had ingewonnen naast zich neer. 

De Faculteit voor Vervoer en Logistiek van de Universiteit van Johannesburg kwalificeerde de staatssteun als concurrentievervalsend. De Zuid-Afrikaanse Organisatie tegen Belastingmisbruik (sic) adviseerde ook negatief; steun bestemd voor SAA toekennen aan zelfstandige dochterbedrijven was ‘ongerechtvaardigd’. Alleen de derde adviserende instantie, de vakbond, was positief. Met de steun werd werkgelegenheid behouden. 

De parlementaire commissie voor staatsondernemingen werd door SAA en het departement voor staatsondernemingen gezamenlijk bijgepraat over de reddingsoperatie, die eind 2019 begon. Bij de bespreking van de financiële reddingsboei van ruim € 600 miljoen voor SAA, waarover de commissie nog moet beslissen, toverde het ministerie nog een konijn uit de hoge hoed: er is ruim € 200 miljoen meer nodig om SAA volledig financieel gezond te maken. Dat bleek te gaan om afbetaling van achtergestelde leningen in de komende drie jaar en vergoeding van ongebruikte vliegtickets door het plotseling staken van alle vluchten eind 2019. Volgens Minister Gordhan was die extra € 200 miljoen ‘niets nieuws’. Voor de commissie wel; vooral de politieke oppositie reageerde ontstemd.

Strategische vennoot SAA

Misschien om die onaangename verrassing voor de parlementaire commissie enigszins te verzachten, schetste minister Gordhan vervolgens het verloop van de redding van SAA in de vorm van een goed nieuws verhaal. 

De zoektocht naar een strategische private equity-partner had vijf serieuze gegadigden opgeleverd, wiens biedingen aan het interim bestuur van SAA waren gepresenteerd. Inmiddels was de shortlist nog korter – deels door eisen van Zuid-Afrika en deels door het effect van de covid-pandemie op de gegadigden. 

Er is volgens de minister nu ‘een principe-overeenkomst over een mogelijk partnerschap’. Meer wilde hij niet kwijt, omdat nog gesproken wordt over juridische en financiële zaken en over rechten en routes. 

De overeenkomst zal erop neerkomen dat de strategische vennoot het kapitaal verschaft en dat de Zuid-Afrikaanse staat een airline levert die solvabel is en vrij van schulden. De uitkomst van de reddingsoperatie – die volgens de minister langer duurde dan verwacht – zal een airline zijn die financieel gezond is en niet afhankelijk van de belastingbetaler. Ook niet in de toekomst; “whoever the private equity partner is – it will come in with cash”, aldus minister Gordhan.

De tijd zal leren of Zuid-Afrika werkelijk bereid is dit vlaggenschip financieel en emotioneel los te laten.


Nieuw: volg Up in the Sky nu ook via Whatsapp!✈️



Ethiopian Ethiopian Airlines Joint Venture Overnames South African Airways Zuid-Afrika
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Bert Zegger

Gastredacteur. Bert schrijft regelmatig bijdragen voor Up, specifiek over de Zuid-Afrikaanse luchtvaart.

Gerelateerde Artikelen

Iran: ’60 vliegtuigen buiten gebruik’

13/04/2026Leon Holtkuile

Schiphol verbaasd: ‘We zitten nog steeds bomvol’

13/04/2026Leon Holtkuile

70 jaar oude KC-135-Stratotanker keert terug uit pensioen

13/04/2026Leon Holtkuile
Recent

Iran: ’60 vliegtuigen buiten gebruik’

13/04/2026

Schiphol verbaasd: ‘We zitten nog steeds bomvol’

13/04/2026

70 jaar oude KC-135-Stratotanker keert terug uit pensioen

13/04/2026
Populair

Paspoortcontrole op Nederlandse luchthavens is veranderd

12/04/2026

Passagiers op Schiphol verrast door opvallende verschijning

09/04/2026

KLM-toestel meldt motorprobleem tijdens nadering Schiphol

12/04/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 UpFactory B.V. Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.