Vorig jaar startte een Russische vliegtuigfabrikant met de ontwikkeling van een vrachttoestel. Over twee jaar moet het eerste prototype al klaar zijn.
Volgens Sergei Shoigu, Russische minister van Defensie, is het eerste prototype van de Ilyushin 212 naar verwachting in 2026 klaar. Het prototype wordt dan gepresenteerd, gevolgd door een eerste vlucht. Of de fabrikant dit gaat redden is overigens nog maar de vraag. Alexey Rozogin, voormalig directeur van Ilyushin, denkt dat het toestel waarschijnlijk niet voor 2027 het luchtruim zal kiezen. Dat zegt hij op basis van zijn ervaring met de ontwikkeling van andere vliegtuigen. Rozogin geeft verder ook aan dat de eerste leveringen mogelijk vanaf 2030 zullen plaatsvinden.
De Il-212 is in feite een aangepaste versie van een eerder gebouwd vrachttoestel, de Ilyushin Il-112V. De bedoeling was dat die machine verouderde types zou vervangen, met name de Antonov An-26. Door financiële problemen en vertragingen werden er slechts twee exemplaren gebouwd. Het eerste prototype, waarvan de ontwikkeling al in 1994 begon, vloog pas in 2019. Het project werd echter stilgelegd nadat een van de twee toestellen op 17 augustus 2021 in Rusland crashte door brand in de rechtermotor. Het ongeluk is op beeld vastgelegd.
Verschil
Het meest opmerkelijke verschil is tussen de twee ontwerpen is dat het nieuwe toestel niet meer door turboprops wordt aangedreven, maar door straalmotoren. Of de crash van het prototype in 2021 een rol heeft gespeeld bij de keus om van de turboprops af te zien, is onbekend.
Ontwerp
De Il-212 neemt alleen het casco, instrumenten en elektronica van haar voorganger over. Door de overstap naar straalmotoren moeten de overige componenten, waaronder de vleugels, landingsgestel en het brandstofsysteem, worden aangepast. Net als bij de Antonov An-72, die ook door de Il-212 moet worden vervangen, worden de motoren bovenop de vleugels gemonteerd, om starts en landingen op onverharde banen mogelijk te maken.