KLM-piloten krijgen boven bepaalde routes, waaronder die boven het Midden-Oosten, vaker te maken met gps-spoofing.
Bij gps-spoofing ontvangen piloten een gemanipuleerd foutief gps-signaal. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij bevestigt aan de NOS dat zij ‘een toename ziet op routes boven onder andere delen van het Midden-Oosten’. Persbureau Reuters schrijft dat gps-spoofing voornamelijk voorkomt rondom Cyprus, Libanon, Israël en de grensregio van Irak en Iran. Aangenomen wordt dat legers en mogelijk rebellengroepen dit fenomeen veroorzaken, doordat zij met valse signalen vijandelijke gevechtsvliegtuigen in verwarring willen brengen. De systemen van commerciële vliegtuigen krijgen die signalen echter ook binnen.
Veiligheidsprocedures
KLM trotseert dagelijks deze gebieden en neemt gps-spoofing dan ook uiterst serieus om de de veiligheid van de bemanning en passagiers te waarborgen ‘door de piloten goed te informeren over de mogelijke effecten van gps-verstoringen en aan te geven in welke gebieden dit recent is voorgekomen’. Daarnaast stelt de maatschappij instructies en procedures in werking als het gps-signaal niet meer betrouwbaar is. ‘De navigatiesystemen van onze vliegtuigen vallen automatisch terug op andere onafhankelijke navigatiesystemen zodra het gps-signaal wegvalt of als onbetrouwbaar wordt beoordeeld. Daardoor zijn de effecten van gps-jamming (gps-signaal valt volledig weg waardoor piloten op een alternatieve manier dienen te vliegen, red.) en –spoofing op de positiebepaling beperkt en blijft deze steeds voldoende nauwkeurig voor een veilige vluchtuitvoering’, zegt de KLM-woordvoerder.
Meldingen nemen toe
Tussen 2018 en 2022 meldden Nederlandse luchtvaartmaatschappijen minder dan tien keer dat zij te maken kregen met gps-spoofing. Uit gegevens van het Analysebureau Luchtvaartvoorvallen (ABL), onderdeel van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), opgevraagd door de NOS, blijkt dat afgelopen jaar 150 meldingen gedaan werden. Tot nu toe kregen de maatschappijen nog niet te maken met gevaarlijke situaties als gevolg van gps-spoofing.