De Italiaanse openbare aanklager beschuldigt zeven mensen en twee onderaannemers ervan gefalsificeerde onderdelen te leveren aan Boeing. Deze materialen worden gebruikt voor meerdere elementen van de 787 Dreamliner.
Het onderzoek startte in 2021 nadat Boeing naar buiten bracht dat verschillende onderdelen van de Italiaanse leverancier Leonardo ondermaats bleken. Na verder onderzoek bleek al snel dat twee Italiaanse onderaannemers goedkopere vormen van titanium en aluminium gebruikten die niet aan de normen voldoen. Dit leverde een flinke kostenbesparing op bij de aankoop van ruwe materialen. Omdat deze onderdelen aanzienlijk minder weerbaar en stressbestendig zijn kan dit grote gevolgen hebben voor de vliegveiligheid, aldus het onderzoek.
De onderzoekers, die ook samenwerken met de aanklagers, certificeerden ten minste 4.829 componenten van titanium en 1.158 van aluminium die niet naar behoren zijn gemaakt. De openbare aanklagers benadrukten dat deze uitkomsten grote risico’s met zich meebrengen en dat er gauw actie ondernomen moet worden. ’Het deskundige werk en de onderzoeken concludeerden dat sommige niet-conforme structurele componenten op de lange termijn schade kunnen toebrengen aan de veiligheid van het vliegtuig, waardoor het Amerikaanse bedrijf [Boeing, red.] een ongekende onderhoudscampagne van het betrokken toestel moet starten.’ Zowel Boeing als Leonardo worden als verantwoordelijk beschouwd in deze zaak.
Geen directe gevolgen
Boeing gaf in 2021 al aan dat de defecte onderdelen geen directe gevolgen hebben voor de vliegveiligheid van de bestaande Dreamliners. De vliegtuigbouwer bracht de FAA destijds al op de hoogte en startte direct met het uitzoeken van welke vliegtuigen uitgerust zijn met de ondeugdelijke onderdelen. De daarna gebouwde 787 Dreamliners zijn voorzien van andere materialen.



Verschillend
VWO