De Europese Commissie gaat akkoord met de deal waarin Lufthansa 41 procent aandelen koopt in de Italiaanse luchtvaartmaatschappij ITA Airways. Dat maakte de commissie vrijdag bekend. De deal gaat alleen door onder enkele voorwaarden.
Er is 325 miljoen euro mee gemoeid. Daarbij moet ITA Airways enkele slots afstaan aan easyJet zodat de budgetvlieger de concurrentie kan aangaan op routes vanaf Milaan en Rome. Bovendien gingen Lufthansa en de Italiaanse overheid overeenkomsten aan met Air France-KLM en IAG. De luchtvaartgroepen krijgen ook extra slots toegewezen waardoor zij lange afstandroutes kunnen uitvoeren tussen Italië en Noord-Amerika met één stop.
De Commissie zei de geplande transacties te hebben goedgekeurd ‘gebaseerd op onafhankelijkheid van rivaliserende luchtvaartmaatschappijen, hun staat van dienst als levensvatbare concurrenten en het ontbreken van andere concurrentieproblemen’.
Spanning
Begin november kwam de aankoop van 41 procent in ITA-aandelen door Lufthansa plotseling in gevaar, toen de partijen op het punt stonden de laatste documenten uit te wisselen. Het geschil ontstond toen Lufthansa probeerde een clausule in te roepen om de prijs aan te passen op basis van de huidige waarde van ITA Airways in het traditioneel minder winstgevende vierde kwartaal.
Op basis van deze berekening dacht Lufthansa €10 miljoen te kunnen besparen op de overeengekomen prijs. Hoewel dit bedrag relatief klein lijkt ten opzichte van de totale transactie, was het genoeg om de deal te laten vastlopen. ‘Italië zal haar luchtvaartmaatschappij niet verkwanselen’, klonk het vanuit Rome. Toch zochten beide partijen algauw weer toenadering en nodigde de Italiaanse minister van Economische Zaken Lufthansa-topman Carsten Spohr uit in Rome.
Bij de gesprekken lijkt vooral Lufthansa water bij de wijn te hebben gedaan. Beide partijen stopten de felle discussie gauw weg en het Italiaanse ministerie van Economische Zaken zegt niks in te leveren. ‘De geplande economische omstandigheden zijn niet veranderd ten opzichte van de eerder ondertekende overeenkomst’, aldus het Italiaanse ministerie.