Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    Waarom Portugal voor Air France-KLM zou kiezen

    22/04/2026

    Rotterdam Airport serveert kapsalon en broodje bal in ‘Metropole’

    22/04/2026

    Topman Air France-KLM haalt uit naar Lufthansa na stakingen

    21/04/2026

    Medische noodsituatie KLM-vlucht Suriname, toestel wijkt uit

    21/04/2026

    Bekende Europese airline schrapt vluchten naar Schiphol

    21/04/2026
  • Achtergrond

    Comeback: hoe KLM haar ‘cocoon-vloot’ weer laat vliegen

    18/04/2026

    Wat is beter: Boom (zonder boem) of de Concorde?

    11/04/2026

    Door 9/11 miste hij zijn droom: ‘Vliegtuigmodellen geven mij rust’

    11/04/2026

    Straks de grootste ter wereld: hoe traint IndiGo zoveel personeel?

    05/04/2026

    Tips van een piloot: zo overleef je je vlucht met enige stijl

    04/04/2026
  • Editors’ choice

    Medische noodsituatie KLM-vlucht Suriname, toestel wijkt uit

    21/04/2026

    Grote vraag naar Europese vluchten vanuit Azië

    20/04/2026

    Nederlandse F-35’s vliegen vanaf vliegbasis Eindhoven

    20/04/2026

    KLM-tickets naar Suriname nóg duurder, gevoelige zaak

    19/04/2026

    Transavia ziet drukte fors toenemen: ‘Operatie op volle kracht’

    19/04/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»NL Nieuws»NL Maatschappijen»KLM dringt aan: ‘Het is gewoon een fout’
NL Maatschappijen

KLM dringt aan: ‘Het is gewoon een fout’

Door Redactie5 december 2024, 12:00 • Update 13:14Leestijd: 3 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
© KLM
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

KLM heeft op Sinterklaasochtend een bijzonder cadeautje voor “luchtvaartminister” Barry Madlener: een alarmbrief. Daarin vraagt de luchtvaartmaatschappij aandacht voor de foutieve cijfers in de berekeningen rondom Schiphol.

Het kabinet neemt ‘zeer binnenkort’ een besluit over de toekomst van Schiphol met onder andere het aantal jaarlijkse vliegbewegingen. Volgens KLM staat het kabinet echter op het punt een besluit te nemen dat ‘mogelijk onnodig grote negatieve gevolgen’ voor Schiphol behelst. Topvrouw Marjan Rintel schrijft dat het ministerie beter ‘een correcte en zorgvuldige Balanced Approach’ kan gebruiken. Daarmee bedoelt ze dat alles eerlijk overwogen wordt; KLM hekelt vooral het huidige rekenmodel voor de geluidsnormen. 

Volgens Rintel lopen op dit moment meerdere dingen scheef. Allereerst neemt de berekening de Air France-KLM-vlootvernieuwing van €7 miljard waarmee veel geluidshinder verdwijnt, niet mee. ‘In de berekeningen die in opdracht van uw ministerie worden gemaakt tellen de nieuwe vliegtuigen niet of nauwelijks mee en wordt de daarmee te behalen geluidsreductie vrijwel geheel genegeerd.’  

Vervolgens wijst de KLM-topvrouw naar de aanpak van Schiphol. De luchthaven hanteert tariefdifferentiatie op basis van de leeftijd van vliegtuigen. Oudere toestellen moeten meer betalen voor landingsrechten op Schiphol dan jongere. Rintel geeft aan dat dit tenminste vijfduizend vliegbewegingen treft. ‘Het model van Schiphol, waar men beschikt over alle beschikbare expertise en informatie, bewijst dat tariefdifferentiatie een veel grotere impact heeft dan het ministerie aanneemt.’

Lees ook:  KLM-piloot helpt passagier enorm uit de brand

Ten derde benoemt de airline de grote rekenfout die vooralsnog niet is hersteld. Het model dat het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat gebruikt voor de berekening van de geluidshinder ‘strookt niet met de praktijk’. Schiphol, KLM en onafhankelijk onderzoeksbureau NLR geven aan dat ‘de impact hiervan leidt tot een onderschatting van de hinderreductie van circa 1%, oftewel zo’n 5.000 vliegtuigbewegingen (…) het is gewoon een (eenvoudig te herstellen) fout, waardoor de uitkomst niet betrouwbaar is en dus niet houdbaar in de Balanced Approach.’

Retaliatierisico’s 

In het slot van de brief evalueert Rintel de retaliatierisico’s die krimp van Schiphol met zich meebrengt. Als het ministerie zich niet houdt aan de ‘Balanced Approach’, gaat alles van tafel, beredeneert Rintel. Vooral de angst van de dreiging uit de Verenigde Staten is voelbaar. ‘Het effect op het netwerk van KLM is vele malen groter dan de voorgestelde krimp, omdat KLM niet zelf kan kiezen welke vluchten worden stopgezet wanneer de VS en andere landen vergeldingsmaatregelen op leggen.

KLM niet de enige

De zorgen die KLM uit, vinden weerklank in de hele luchtvaartsector. ‘De ambtelijke organisatie is continu en te permanent aanwezig geweest de afgelopen jaren om een krimpscenario door te drukken. Er wordt zich geen rekenschap gegeven van wat de consequenties van krimp zijn, en de reactie van landen als China, de VAE en de Verenigde Staten’, zegt Marnix Fruitema van luchtvaartkoepel BARIN. ‘We roepen op tot bezinning voor het te laat is. We willen allemaal hetzelfde, namelijk minder geluid, maar er moet erkend worden dat er grove fouten in het rekenmodel van I&W zitten. Slechts 15 van de 61 nieuwe vliegtuigen van KLM en Transavia meenemen is niet uit te leggen, zeker niet in Brussel. Bovendien gaat I&W op de stoel van Schiphol zitten door in te zetten op een tariefdifferentiatie van twee procent, in plaats van de door Schiphol opgegeven vijf tot zes procent. Ook dat is niet uitlegbaar.’

Lees ook:  KLM tankt voortaan in België: ‘Het is gewoon te duur’ (1 april)

Lees ook: Bezint eer ge Schiphol krimpt

Bezint eer ge Schiphol krimpt

Nieuw: volg Up in the Sky nu ook via Whatsapp!✈️



KLM Madlener Marjan Rintel Schiphol
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Redactie
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • LinkedIn

Frequent flyer, luchtvaartprofessional en liefhebber; alles wat je weten wil, je vindt het op Up in the Sky - Alles over luchtvaart.

Gerelateerde Artikelen

Air Canada crasht bijna opnieuw in New York

22/04/2026Leon Holtkuile

Waarom Portugal voor Air France-KLM zou kiezen

22/04/2026Leon Holtkuile

Lufthansa annuleert duizenden vluchten

22/04/2026Leon Holtkuile
Recent

Air Canada crasht bijna opnieuw in New York

22/04/2026

Waarom Portugal voor Air France-KLM zou kiezen

22/04/2026

Lufthansa annuleert duizenden vluchten

22/04/2026
Populair

Medische noodsituatie KLM-vlucht Suriname, toestel wijkt uit

21/04/2026

KLM-tickets naar Suriname nóg duurder, gevoelige zaak

19/04/2026

Luchtvaart onder druk: ‘Dit gaat de hele Nederlandse bevolking aan’

19/04/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 UpFactory B.V. Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.