Het Amerikaanse Otto Aviation werkt aan een nieuwe zakenjet met een opvallend ontwerp, de Phantom 3500.
Bij het nieuwe vliegtuig ontbreken namelijk de cabineramen. Volgens Scott Drennan, COO van Otto Aviation, hebben ramen meerdere nadelen. ‘Ze maken het toestel zwaarder, complexer en duurder om te bouwen door de structurele verstevigingen die nodig zijn.’ Door de ramen weg te laten, vermindert ook de luchtweerstand, wat het brandstofverbruik ten goede komt. De Phantom 3500 krijgt een gestroomlijnde, druppelvormige romp en wordt uitgerust met twee lichte FJ44-turbofanmotoren. Dankzij de combinatie van aerodynamica en lichte materialen belooft Otto Aviation een brandstofreductie van vijftig procent en tot tachtig procent minder uitstoot.
Als alternatief voor ramen worden in de cabine grote schermen geïnstalleerd die livebeelden van buiten tonen, afkomstig van externe camera’s. De eerste testvluchten van de nieuwe zakenjet staan gepland voor 2027, met een mogelijke marktintroductie in 2030.
Celera 500L
Otto Aviation is niet onbekend met het opvallende concept. Eerder ontwierp het bedrijf de raamloze Celera 500L, die in 2018 al haar eerste vlucht maakte. Het toestel zou maar liefst acht keer zuiniger zijn dan de huidige straalvliegtuigen door het opmerkelijke kogelvormige ontwerp. De Celera 500L biedt plaats voor zes passagiers met een bereik van meer dan 8.000 kilometer.