Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
  • Account
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
Login
0 Winkelmandje
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    Wizz Air maakt eerdere plannen met Airbus definitief

    07/11/2025

    Airlines gaan mee met de tijd, KLM blijft achter

    07/11/2025

    ‘Potentiële spionage’ boven Nederlandse vliegbasis

    07/11/2025

    Piloot bewusteloos tijdens de landing

    07/11/2025

    Straks Zweedse straaljagers uit Canada?

    07/11/2025
  • Achtergrond

    Met suïcidale neigingen door de vliegkeuring? | Column

    02/11/2025

    ‘Geef mij maar het vliegtuig!’

    01/11/2025

    Het korte turbulente tweede leven van een paar KLM 747’s

    01/11/2025

    VVD’s droomkabinet: hoop voor de luchtvaart? | Analyse

    29/10/2025

    De high lights van Transavia

    25/10/2025
  • Editors’ choice

    Airlines gaan mee met de tijd, KLM blijft achter

    07/11/2025

    ‘Potentiële spionage’ boven Nederlandse vliegbasis

    07/11/2025

    Turkish Airlines verzekert cruciale vlootuitbreiding

    06/11/2025

    KLM-cijfers zien er zorgelijk uit

    06/11/2025

    Embraer heeft grootse plannen, maar moet keuzes maken

    06/11/2025
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Algemeen»Opmerkelijk»Onzekerheid over vervanging AWACS-vliegtuigen
Opmerkelijk

Onzekerheid over vervanging AWACS-vliegtuigen

Door Leonard van den Broek15 juni 2025, 10:00Leestijd: 4 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
E-7 voor de Amerikaanse luchtmacht © Boeing
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

Begin 2023 sloot het Amerikaanse ministerie van Defensie een overeenkomst met Boeing, over de aankoop van tot wel 26 E-7 Wedgetail radarvliegtuigen. Deze zouden de verouderde E-3 “AWACS”-toestellen van de USAF gaan vervangen. Deze week werd bekend dat de Amerikaanse regering mogelijk afziet van de aanschaf van deze E-7’s.

Tijdens een hoorzitting van de Senate Appropriations Committee over het defensiebudget van volgend jaar, bleek de Amerikaanse minister van Defensie Hegseth niet bepaald enthousiast over de voorgenomen aanschaf van de Boeing E-7 Wedgetail. In antwoord op vragen over de vertraagde vervanging van de Boeing E-3 AWACS toestellen, zei Hegseth dat ‘President Trump ons heeft belast met het nemen van grote, moeilijke beslissingen’. Verder betwijfelde Hegseth of traditionele radarvliegtuigen wel zouden kunnen overleven in een moderne oorlog. Oekraïne bleek eerder in staat om twee Russische A-50 Mainstay radartoestellen neer te schieten. ‘Als we systemen en platformen hebben die niet kunnen overleven op het moderne slagveld’, of ze geven ons geen voordeel in een toekomstig gevecht, dan moeten we nu de moeilijke beslissingen nemen. De E-7 is daar een voorbeeld van.’

E-3G AWACS van de Amerikaanse luchtmacht © Lucien Blok

De regering Trump wil vol inzetten op het gebruik van satellieten in plaats van radarvliegtuigen. Deze “AMTI” (Air Moving Target Indicator) satellieten kunnen vanuit de ruimte bewegingen van (vijandelijke) vliegtuigen volgen, zoals nu de AWACS-vliegtuigen dit doen. Totdat er voldoende satellieten in de ruimte zijn om dit volledig te dekken, zijn er nog wel radartoestellen nodig. Als tussenoplossing wordt de E-7 Wedgetail als te duur en te laat beschouwd. De eerste E-7 voor de USAF zou aanvankelijk in 2026 vliegen, maar dat is met bijna een jaar uitgesteld. Ook heeft het project te maken met kostenstijgingen tot meer dan 30% van het oorspronkelijke budget.

Uitfasering

Op dit moment is ongeveer de helft van de oorspronkelijke 34 E-3 AWACS vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht nog operationeel. Om het gat te dichten tussen de uitfasering van de E-3 AWACS en de introductie van de toekomstige satellieten, heeft de regering Trump de Northrop Grumman E-2 Hawkeye op het oog. De Amerikaanse marine heeft van de E-2D, de modernste versie van dit radarvliegtuig, inmiddels ruim 50 toestellen in gebruik. Ook de eerdere versie van de Hawkeye (de E-2C) opereert de US Navy nog vanaf vliegdekschepen. De Hawkeye is wel aanzienlijk kleiner, heeft een geringer vliegbereik en vliegt op lagere hoogte dan de E-3 en de E-7. Het toestel is uitgerust met twee turboprop-motoren. Met een stevig landingsgestel, voor operaties vanaf vliegdekschepen, zou de Hawkeye wel makkelijker vanaf geïmproviseerde landingsbanen kunnen vliegen. De E-3 (gebaseerd op de Boeing 707) en de E-7 (afgeleid van de Boeing 737) hebben meer ondersteuning op de grond nodig.

Een E-2C+ Hawkeye radarvliegtuig van de US Navy NAWDC’s ‘Top Dome’ © Paul Mali

Er zijn al diverse landen die de E-2 gebruiken als voornaamste vliegend radarplatform, zoals Japan en Taiwan. De Franse marine heeft enkele Hawkeyes voor gebruik vanaf de Franse carriers. Of de E-2 werkelijk capabel genoeg is om alle taken van de E-3 (of E-7) te verrichten is nog de vraag. Voor een snelle introductie, zou de US Navy mogelijk E-2 Hawkeyes beschikbaar moeten stellen. Of de US Navy daartoe bereid is, is onbekend. Tijdens de hoorzitting werd wel bekend dat er komend jaar budget beschikbaar komt voor een “joint expeditionary unit” (een gezamenlijk inzetbaar squadron van luchtmacht en marine) met vijf E-2 Hawkeyes. Op de langere termijn zou er geld zijn voor de aanschaf van extra E-2’s.

NAVO

De Boeing E-7 Wedgetail is als modern radarvliegtuig al in gebruik of in bestelling bij diverse luchtmachten, waaronder Australië (zes toestellen) en Turkije (vier). Groot-Brittannië heeft vijf Wedgetails besteld. De NAVO heeft zes E-7’s besteld ter vervanging van de E-3 AWACS toestellen, gestationeerd op de Duitse vliegbasis Geilenkrichen. De eerste daarvan zou in 2031 in dienst moeten komen.


Vacature: aan de slag bij Vliegschool Hilversum!

Werken in de Luchtvaart

Onderofficier Luchtgevechtsleiding – Werken bij Defensie

Uddel
MBO

Officier Vlieger – Werken bij Defensie

Verschillend

Frontdesk Operations – Vliegschool Hilversum

Hilversum

Officier Vlieger (VWO) – Werken bij Defensie

Verschillend
VWO
Awacs Boeing E-2D E-3 E-7A Hawkeye US Navy USAF Wedgetail
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Leonard van den Broek
  • Website
  • LinkedIn

Redacteur en fotograaf. Leonard groeide op in Eindhoven waar het vliegverkeer rond het toenmalige Welschap zijn interesse wekte. De afgelopen jaren bezocht Leonard talloze vliegbases in binnen- en buitenland. Zijn specialisatie betreft dan ook de militaire luchtvaart. In het dagelijks leven is Leonard werkzaam als arts bij een GGD.

Gerelateerde Artikelen

Wizz Air maakt eerdere plannen met Airbus definitief

07/11/2025Selim Tuncyurek

Airlines gaan mee met de tijd, KLM blijft achter

07/11/2025Selim Tuncyurek

‘Potentiële spionage’ boven Nederlandse vliegbasis

07/11/2025Selim Tuncyurek
Recent

Wizz Air maakt eerdere plannen met Airbus definitief

07/11/2025

Airlines gaan mee met de tijd, KLM blijft achter

07/11/2025

‘Potentiële spionage’ boven Nederlandse vliegbasis

07/11/2025
Populair

KLM 737 vliegt van Amsterdam naar Enschede

05/11/2025

Nieuwe aanwinst voor Oekraïense luchtmacht

03/11/2025

Amerikaanse superdrone gaat de lucht in

05/11/2025

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.

Werken in de Luchtvaart

Officier Vlieger – Werken bij Defensie

Verschillend

Officier Vlieger (VWO) – Werken bij Defensie

Verschillend
VWO

Onderofficier Luchtgevechtsleiding – Werken bij Defensie

Uddel
MBO

Frontdesk Operations – Vliegschool Hilversum

Hilversum
Up in the Sky
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2025 UpFactory B.V. Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Inloggen of account aanmaken

Welkom terug!

Log hieronder in op je account. Een account aanmaken kan bij het plaatsen van een bestelling.

Wachtwoord vergeten?