Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    België bouwt compleet nieuw trainingscentrum voor vliegers

    08/10/2026

    KLM volgt concurrenten en gaat in zee met Elon Musk

    08/10/2026

    Cabinevakbond waarschuwt voor ‘oneerlijke concurrentie’

    08/10/2026

    Feestelijke onthulling KLM-huisje 107 in Dreischor

    07/10/2026

    Airline op Schiphol heeft grootse plannen

    07/10/2026
  • Achtergrond

    Motor van Boeing 747 vliegt in brand: ‘Mayday Mayday’

    04/10/2026

    KLM verwelkomt eerste Airbus A350

    03/10/2026

    G&G over de Comet-crash, Stuka-final & Oshkosh | Podcast

    20/09/2026

    Airbus A321 ‘gevaarlijk’ dicht bij zweefvliegtuigen: “Mayday”

    19/09/2026

    Exclusief kijkje aan boord: zo sleutelt de Marine aan een NH90

    19/09/2026
  • Editors’ choice

    KLM volgt concurrenten en gaat in zee met Elon Musk

    08/10/2026

    A350 van KLM beschadigd: meer vertraging?

    06/10/2026

    KLM stuurt A350-piloten naar Stavanger voor opmerkelijke reden

    06/10/2026

    Kabinet weigert Corendon en TUI voor regeringsvliegtuig (737)

    06/10/2026

    Financiële zorgen bij airBaltic raken piloten en cabin crew

    05/10/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Algemeen»Nieuws»B737 van Transavia vliegt 1,5 uur rondjes boven de Noordzee
Nieuws

B737 van Transavia vliegt 1,5 uur rondjes boven de Noordzee

By Niek de Weert1 oktober 2026, 13:00 • Update 2 oktober 2026, 10:172 Mins Read
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
© Jeroen Stroes Aviation Photography
Share
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

Een Boeing 737 van Transavia heeft na vertrek vanaf Schiphol ongeveer anderhalf uur boven de Noordzee gevlogen om brandstof kwijt te raken. Het toestel was onderweg naar Lanzarote, maar keerde uiteindelijk terug naar Schiphol. Foto’s laten zien dat de Boeing gedurende een groot deel van die vlucht met het landingsgestel uitgeklapt vloog, waardoor de luchtweerstand toenam en de Boeing sneller brandstof verbruikte.

Opvallende vlucht boven de Noordzee

De Boeing 737-800, PH-HSJ, vertrok om 06.38 uur als vlucht HV5685 met Lanzarote als bestemming. In plaats van richting het zuiden te vliegen, draaide de Boeing van Transavia naar rechts en verliet het Nederlandse vasteland ter hoogte van Katwijk aan Zee. Vervolgens bleef het toestel ongeveer anderhalf uur boven de Noordzee rondvliegen. Daarbij stonden de wielen uit, wat door een spotter vanaf de grond werd vastgelegd. Uiteindelijk keerde de Boeing terug richting Schiphol, waar het om 08.20 uur weer landde op de Polderbaan.

Lees ook:  Chaos op vliegveld door vulkaan

Brandstof verminderen

Een passagier meldt aan Up in the Sky dat het om een tailstrike ging. Daarbij schaaft de achterkant van het vliegtuig tijdens het roteren over de landingsbaan. Een vlucht naar Lanzarote duurt vanaf Schiphol ongeveer 4,5 uur en vereist daardoor een aanzienlijke hoeveelheid brandstof. Kort na vertrek kan een vliegtuig daardoor nog zwaarder zijn dan het maximale gewicht waarmee het onder normale omstandigheden mag landen. Voor ieder vliegtuig geldt namelijk een zogenoemd maximaal landingsgewicht. Daarbij spelen onder meer de constructie van het toestel en de prestaties van het onderstel, de remmen en de banden een rol. Als een vliegtuig kort na vertrek vanwege een onbekende reden moet terugkeren, kan het daarom nodig zijn eerst brandstof te verbruiken en zo het gewicht te verlagen voordat het veilig kan landen.

© Flightradar24

Geen systeem om brandstof te dumpen

Grote verkeersvliegtuigen beschikken soms over een zogenoemd fuel-dumpsysteem waarmee ze tijdens de vlucht relatief snel brandstof kunnen lozen. De Boeing 737 heeft zo’n systeem niet. In plaats daarvan kan de bemanning ervoor kiezen om boven een geschikt gebied brandstof te verbruiken door langere tijd rond te vliegen. Dat lijkt ook bij de vlucht van de PH-HSJ te zijn gebeurd. Door ongeveer anderhalf uur boven de Noordzee te blijven vliegen, kon de Boeing brandstof verbranden en daarmee het gewicht steeds verder verlagen. Het uitgeklapte landingsgestel zorgt bovendien voor extra luchtweerstand, waardoor het brandstofverbruik toeneemt en het toestel sneller gewicht verliest. Boven zee is daarvoor bovendien veel ruimte beschikbaar.

Lees ook:  Nieuwe airline op Schiphol blijft ook in de winter
Transavia-vlucht met tailstrike op Schiphol: ‘Wij hadden extra pech’
737 Schiphol Transavia
Share. Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Niek de Weert
  • LinkedIn

Redacteur bij Up in the Sky. Niek studeerde journalistiek aan de Hogeschool Utrecht en schrijft over actuele ontwikkelingen binnen de luchtvaartsector. Binnen de redactie richt hij zich vooral op financiële en operationele ontwikkelingen in de commerciële luchtvaart. Daarnaast behandelt hij regelmatig onderwerpen uit de militaire luchtvaart. Vanuit zijn journalistieke achtergrond draagt hij bij aan zorgvuldige en betrouwbare berichtgeving op Up in the Sky.

Related Posts

België bouwt compleet nieuw trainingscentrum voor vliegers

08/10/2026Niek de Weert

Rusland sluit definitief luchthaven in Moskou

08/10/2026Niek de Weert

KLM volgt concurrenten en gaat in zee met Elon Musk

08/10/2026Niek de Weert
Recent

België bouwt compleet nieuw trainingscentrum voor vliegers

08/10/2026

Rusland sluit definitief luchthaven in Moskou

08/10/2026

KLM volgt concurrenten en gaat in zee met Elon Musk

08/10/2026
Populair

KLM niet akkoord met A350-reparatie: ‘Met vuist op tafel moeten slaan’

04/10/2026

Motor van Boeing 747 vliegt in brand: ‘Mayday Mayday’

04/10/2026

Kabinet weigert Corendon en TUI voor regeringsvliegtuig (737)

06/10/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 Blue Pixl Media B.V. (75334313) | Ridderhof 98, 5341 HS Oss | Alle rechten voorbehouden. Deze website wordt beschermd door reCAPTCHA.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.