Een passagier moet zich in Engeland voor de rechter verantwoorden, omdat hij een pijpbom mee wilde nemen aan boord van een Ryanair-vlucht naar Bergamo. Het object werd door security-medewerkers in beslag genomen, maar omdat zij niet doorhadden dat het een bom was, werd de passagier vrijgelaten en mocht hij een paar dagen later gewoon weer vliegen, zo melden diverse Britse media.
Detectie
De 43-jarige man was op 30 januari 2017 op weg naar Bergamo (Italië) toen hij op Manchester Airport werd aangehouden, nadat een scanner het geïmproviseerde apparaat in zijn handbagage detecteerde. Er werden geen explosieve stoffen waargenomen door de X-ray, waardoor de security-medewerkers geen direct gevaar zagen in het voorwerp.
De man miste zijn vlucht en moest, na legitimering en ondervraging, terugkeren naar zijn woonplaats in Bury (Manchester). Het apparaat werd in beslag genomen.
Arrestatie
Vijf dagen later werd de passagier toegelaten op een zelfde Ryanair-vlucht voor een elfdaagse trip naar Bergamo. Na nieuwe forensisch onderzoek van het voorwerp werd de man bij terugkomst in Manchester alsnog gearresteerd. Hij heeft ontkend dat het apparaat van hem was en beweerde dat zijn vrouw of iemand anders het in zijn koffer had gestopt.
Forensisch onderzoek
Uit het onderzoek bleek dat het apparaat een explosief was. De bom bestond uit drie huishoudelijke batterijen, tape, een markeerstift en punaises, met als explosieve component drijfgas. Een explosievenexpert meldde dat het voorwerp ontploffingsgevaarlijk, onbetrouwbaar en onvoorspelbaar was.
Gezond verstand
“Het is een kwestie van gezond verstand. De enige reden waarom hij dit explosief aan boord heeft willen meenemen, is om het tot ontploffing te laten brengen in het vliegtuig”, aldus de openbaar aanklager. Hij is van mening dat de bom de levens van vele passagiers aan boord in gevaar zou brengen en schade aan het toestel zou aanrichten.
Het proces loopt nog.
Door Stijn Brinkhaus

Verschillend