De Iraanse minster van Transport zegt tegen een Iraans nieuwsagentschap dat Iran 114 vliegtuigen van Airbus gaat kopen na het opheffen van de sancties.
Naar alle waarschijnlijkheid worden de economische sancties zeer binnenkort nog opgeheven na het publiceren van het rapport door het atoom-agentschap. De minister, Abbas Akhoondi, zegt tegen Tasnim News: “We hebben de eerste stap genomen om tot een overeenkomst te komen met Airbus voor 114 vliegtuigen.” Een official van Iran zegt tegen Bloomberg ook geïnteresseerd te zijn in Boeing toestellen. Met name de B737 en B777 staan op de verlanglijst van Iran.
De Airbus bestelling zou gaan om een mix van nieuwe en gebruikte A320’s en de minder populaire A340’s. De eerste zou volgens de minister al in juli kunnen worden geleverd.
Airbus zegt tegen Reuters niet in commerciële gesprekken te zijn totdat de sancties opgeheven zijn: “Although Iran clearly has a need for new aircraft, we must conform strictly to the law and, until all measures concerning the embargo are lifted, no commercial discussions can take place.”

Ouder dan oud
Door jaren van sancties kon Iran tientallen jaren geen vliegtuigen kopen. De vloot is zeer verouderd en is voor een groot deel niet meer luchtwaardig. Het land zit te springen om nieuwe toestellen. Het land zegt de komende tien jaar 581 vliegtuigen nodig te hebben. De komende vijf jaar zijn 300 toestellen nodig.
De modernste toestellen zijn echter moeilijk te krijgen. De productielijnen van Boeing en Airbus van bijvoorbeeld de A350 en B787 zitten de komende jaren volgeboekt. A340’s zijn er echter in overvloed. Maatschappijen faseren ze uit omdat de toestellen te duur zijn om mee te vliegen, vergeleken met twinsets. Airbus heeft zelfs een terugkoopprogramma opgezet. Iran is één van de grootste olieproducerende landen en heeft mogelijk minder last van olieprijzen. Met een serie A340’s kan het land weer jaren voort, totdat nieuw bestelde vliegtuigen geleverd zijn. De oude vliegtuigen waar nu mee gevlogen wordt (classic B747’s bijvoorbeeld) zijn nóg duurder in verbruik dan tien jaar oude A340’s.
Ook vliegvelden zijn verouderd en het is de vraag of het land een dergelijke grote instroom van materieel aankan. Eerder zei Iran 50 vliegvelden te willen moderniseren en zeven nieuwe luchthavens te willen bouwen.





Verschillend