Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn TikTok YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    Minderheidskabinet: Lelystad open, Schiphol deels dicht?

    30/01/2026

    Dit wil het nieuwe kabinet met Schiphol en de luchtvaart

    30/01/2026

    Consumentenbond haalt uit naar reisaanbieders

    29/01/2026

    Vliegtuig maakt opvallende vlucht boven Twente Airport

    29/01/2026

    Airbus A340 landt één keer in Nederland

    28/01/2026
  • Achtergrond

    Vlucht naar Nederland krijgt onverwachte wending | Column

    25/01/2026

    Een KLM DC-10-vlucht om nooit te vergeten | Column

    24/01/2026

    ‘In tien uur leer ik je vliegen’ | Interview

    24/01/2026

    Franse vliegkampschepen en een B-52 | Podcast

    18/01/2026

    Eindhoven: kloppend hart van vliegende ambulances

    17/01/2026
  • Editors’ choice

    Minderheidskabinet: Lelystad open, Schiphol deels dicht?

    30/01/2026

    Dit wil het nieuwe kabinet met Schiphol en de luchtvaart

    30/01/2026

    Airbus aan de slag met verkoop nieuw vliegtuig?

    30/01/2026

    American Airlines wil de ‘eerste’ zijn op deze route

    30/01/2026

    Trump dreigt, wil Canadese vliegtuigen aanpakken

    30/01/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Algemeen»Rubriek»Foto-artikel»Vliegshow Fairford viert 100e jubileum RAF | Fotolongread
Foto-artikel

Vliegshow Fairford viert 100e jubileum RAF | Fotolongread

Door Leonard van den Broek29 juli 2018, 09:32Leestijd: 5 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
Lancaster, Spitfire en Hurricanes van de RAF Battle of Britain Memorial Flight © Leonard van den Broek
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

De ‘Royal International Air Tattoo’ (RIAT), de jaarlijkse vliegshow op de vliegbasis Fairford in Engeland, had dit jaar als thema ‘RAF100’. Tijdens de drie dagen dat de show duurde, trok het evenement 185.000 bezoekers – een record-aantal bezoekers voor de Air Tattoo.

In de week voorafgaand aan de vliegshow vond, als onderdeel van de festiviteiten, een lucht-defilé plaats boven Londen. Meer dan 100 RAF-toestellen vlogen in formatie boven het centrum van Londen, gadegeslagen door de Britse koningin Elizabeth. Op vrijdag 13 juli, de eerste dag van de vliegshow op Fairford, was het de bedoeling om de formatievluchten op kleinere schaal te herhalen. De enige bui van die dag viel helaas net op het tijdstip van de flypast, waardoor deze moest worden afgelast. Vanwege het grote aantal toestellen en de gevolgen voor het overige vliegverkeer, was het niet mogelijk om de formatievlucht uit te stellen. Een formatie van bescheidener omvang (negen RAF Eurofighter Typhoons) was op zaterdag en zondag wel mogelijk.

RAF100: negen Eurofighter Typhoons van de RAF in formatie © Leonard van den Broek

Verschillende andere programma-onderdelen besteedden aandacht aan de geschiedenis van de Royal Air Force. Tot aan 1918 was het ‘Royal Flying Corps’ onderdeel van het Britse leger. Op 1 april 1918 werd het defensie-onderdeel onafhankelijk en werd het omgedoopt tot ‘Royal Air Force’. Met een nagebootst luchtgevecht door een aantal replica-toestellen uit de Eerste Wereldoorlog, werd stilgestaan bij de beginperiode.

Duitse Fokker Dr.1 driedekker in gevecht met een Brits toestel © Leonard van den Broek

De Tweede Wereldoorlog, waarin de Royal Air Force haar ‘finest hour’ beleefde, kreeg ook ruimschoots aandacht. De toestellen van de ‘Battle of Britain Memorial Flight’ (Lancaster, Spitfire, Hurricane en Dakota) gaven met verschillende formaties eerbetoon aan de gevallenen van de RAF.

Formatie van Lancaster, C-47 Dakota en twee Spitfires van de RAF Battle of Britain Memorial Flight © Leonard van den Broek

Het 75-jarig jubileum van één van de bekenste squadrons van de RAF kreeg ook de aandacht. 617 squadron staat bekend als de ‘Dam Busters’. In 1943 werd het squadron opgericht met één speciaal doel: het vernietigen van een aantal Duitse stuwdammen, die de industrie in het Ruhrgebied voorzagen van elektriciteit. Met twintig Lancaster bommenwerpers en een speciaal ontworpen bom, lukte het om de dammen te beschadigen of te vernietigen.

Formatie van Lancaster, Tornado en F-35B van de RAF © Leonard van den Broek

75 jaar later heeft 617 squadron weer een primeur: het is het eerste RAF-squadron dat gaat vliegen met de F-35B Lightning II. De eerste vier F-35’s voor de Britse luchtmacht landden vorige maand op RAF Marham. Een formatie van Lancaster, Tornado GR4 en F-35B symboliseerden het verleden, heden en toekomst van zowel 617 squadron als de hele Royal Air Force.

F-35B van 617 squadron, Royal Air Force © Leonard van den Broek

In totaal waren meer dan 300 vliegtuigen te zien tijdens de show, in de lucht en op de grond. 30 landen stuurden toestellen naar de show, om het jubileum-feestje van de RAF mee te vieren. Vroegere vijanden als Japan en landen uit het voormalige Oostblok namen ook deel aan de show. Zo was de Japanse luchtmacht aanwezig met de Kawasaki C-2. Dit nieuwste vrachttoestel van de Japanse luchtmacht was hiermee voor het eerst te zien op een Europese show.

Kawasaki C-2 van de Japanse luchtmacht © Leonard van den Broek

Uit Oost-Europa kwamen onder meer twee Oekraïense Sukhoi Su-27 Flankers, waarvan er één een demo vloog. Eén van de oudste nog operationele toestellen dat te zien was op Fairford, was ongetwijfeld een Antonov An-2 ‘Colt’ van de Estse luchtmacht. Estland heeft sinds 1997 twee vliegtuigen van dit type in gebruik, maar dit toestel is al bijna 60 jaar oud. Voorheen vloog het bij ‘DOSAAF’, de Russische reserve-luchtmacht.

Sukhoi Su-27 Flanker van de Oekraïense luchtmacht © Leonard van den Broek
Sukhoi Su-27UB Flanker van de Oekraïense luchtmacht © Leonard van den Broek
Antonov An-2 Colt van de Estse luchtmacht © Leonard van den Broek

Frankrijk was ruim vertegenwoordigd met een Rafale van de luchtmacht in een speciaal kleurenschema, de tactische demonstratie van ‘Couteau Delta’ (met twee Mirage 2000D’s van de luchtmacht) en twee Franse marine Rafales. Italië, Spanje en Zwitserland stuurden naast enkele andere toestellen, ook hun demonstratieteams. De Amerikaanse luchtmacht was in de lucht te zien met een F-35A.

Franse luchtmacht Rafale © Leonard van den Broek
Mirage 2000D’s van de Franse luchtmacht © Leonard van den Broek
MB339’s van het Italiaanse demoteam ‘Frecce Tricolori’ © Leonard van den Broek
CASA C101’s van het Spaanse demoteam ‘Patrulla Aquila’ © Leonard van den Broek

Uiteraard gaven de Red Arrows, het demoteam van de Royal Air Force, ook elke dag een demonstratie. Daarnaast vlogen een Chinook helikopter, een Eurofighter Typhoon en een A400M Atlas van de Britse luchtmacht. De A400M Atlas is het nieuwste transportvliegtuig van de RAF. Het toestel dat voorvloog is voorbestemd om in de toekomst door Airbus te worden afgeleverd aan de Royal Air Force.

RAF Chinook bemanning zwaait naar het aanwezige publiek © Leonard van den Broek
Airbus A400M met ‘RAF 100’ markings © Leonard van den Broek
F-35A van de Amerikaanse luchtmacht © Leonard van den Broek
C-27A Spartan van de Italiaanse luchtmacht © Leonard van den Broek

Nu te bestellen: Transavia's Retro A321neo!🤩

Pre-order nu in de nieuwe webshop! Let op: limited edition, dus wees er snel bij!





Werken in de Luchtvaart

Onderofficier Luchtgevechtsleiding – Werken bij Defensie

Uddel
MBO

Officier Vlieger – Werken bij Defensie

Verschillend

Officier Vlieger (VWO) – Werken bij Defensie

Verschillend
VWO
jubileum RIAT Royal Air Force Vliegshow
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Leonard van den Broek
  • Website
  • LinkedIn

Redacteur en fotograaf. Leonard groeide op in Eindhoven waar het vliegverkeer rond het toenmalige Welschap zijn interesse wekte. De afgelopen jaren bezocht Leonard talloze vliegbases in binnen- en buitenland. Zijn specialisatie betreft dan ook de militaire luchtvaart. In het dagelijks leven is Leonard werkzaam als arts bij een GGD.

Gerelateerde Artikelen

Vlucht naar Nederland krijgt onverwachte wending | Column

25/01/2026Hugo Sassen

Een KLM DC-10-vlucht om nooit te vergeten | Column

24/01/2026Netty Buijing

‘In tien uur leer ik je vliegen’ | Interview

24/01/2026Lieneke Koornstra
Recent

Minderheidskabinet: Lelystad open, Schiphol deels dicht?

30/01/2026

Dit wil het nieuwe kabinet met Schiphol en de luchtvaart

30/01/2026

Airbus aan de slag met verkoop nieuw vliegtuig?

30/01/2026
Populair

Frankrijk levert Rafale-straaljagers aan nieuw land

26/01/2026

Airline is woedend op Nederlands bedrijf

27/01/2026

Nieuwe klant voor Super Hercules

27/01/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.

Werken in de Luchtvaart

Officier Vlieger – Werken bij Defensie

Verschillend

Onderofficier Luchtgevechtsleiding – Werken bij Defensie

Uddel
MBO

Officier Vlieger (VWO) – Werken bij Defensie

Verschillend
VWO
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn TikTok YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 UpFactory B.V. Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.