Close Menu
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws
  • Achtergrond
  • Editors’ Choice
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Longread
    • Militair
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Facebook X (Twitter) Instagram LinkedIn YouTube WhatsApp
  • Over Up in the Sky
  • Vacature plaatsen
  • Adverteren
  • Redactie
  • Tip de redactie
  • Contact
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn TikTok YouTube WhatsApp
Up in the SkyUp in the Sky
  • Home
  • Recent
  • NL Nieuws

    Eindbestemming: Mojave Airport | Achtergrond

    31/01/2026

    Minderheidskabinet: Lelystad open, Schiphol deels dicht?

    30/01/2026

    Dit wil het nieuwe kabinet met Schiphol en de luchtvaart

    30/01/2026

    Consumentenbond haalt uit naar reisaanbieders

    29/01/2026

    Vliegtuig maakt opvallende vlucht boven Twente Airport

    29/01/2026
  • Achtergrond

    Wordt KLM-partner eerste klant nieuwe Airbus?

    31/01/2026

    Eindbestemming: Mojave Airport | Achtergrond

    31/01/2026

    Vlucht naar Nederland krijgt onverwachte wending | Column

    25/01/2026

    Een KLM DC-10-vlucht om nooit te vergeten | Column

    24/01/2026

    ‘In tien uur leer ik je vliegen’ | Interview

    24/01/2026
  • Editors’ choice

    Wordt KLM-partner eerste klant nieuwe Airbus?

    31/01/2026

    Eindbestemming: Mojave Airport | Achtergrond

    31/01/2026

    Minderheidskabinet: Lelystad open, Schiphol deels dicht?

    30/01/2026

    Dit wil het nieuwe kabinet met Schiphol en de luchtvaart

    30/01/2026

    Airbus aan de slag met verkoop nieuw vliegtuig?

    30/01/2026
  • Rubrieken
    • Analyse
    • Boeken
    • Column
    • Foto-artikel
    • Historische Luchtvaart
    • Interview
    • Militair
    • Longread
    • Opinie
    • Podcast
    • Travel
  • Webshop
  • Werken in de Luchtvaart
Up in the SkyUp in the Sky
Home»Algemeen»Naast het nieuws»Achtergrond»Nieuw klimaatpakket EU: hoe luchtvaart het moet ontgelden
Achtergrond

Nieuw klimaatpakket EU: hoe luchtvaart het moet ontgelden

Door Sander Lamers15 juli 2021, 06:49 • Update 17:39Leestijd: 4 minuten
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email
De Boeing 737 wordt volgetankt door een tankwagen van Shell © KLM
Delen
Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email

Woensdag presenteerde de Europese Commissie een nieuw klimaatpakket. Welke invloed heeft dat pakket op de luchtvaartsector?

Al lange tijd spreekt de Commissie uit dat Europa klimaatneutraal moet worden. Lang was daar weinig van terug te zien, maar inmiddels is dat ontwikkeld tot een concreet klimaatpakket. De uitstoot van de broeikasgassen moet daarin drastisch omlaag. Met twaalf wetten is het doel om deze gassen in 2030 met 55 procent onder het niveau van 1990 te krijgen. Het streven is dat dit in 2050 nul is. De luchtvaart krijgt het daarin ook te verduren.

Emissierechten

Het belangrijkste punt zijn de emissierechten. Die heeft de luchtvaart de afgelopen jaren namelijk voor iets minder dan de helft zonder kosten gekregen. Uit onderzoek van het Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid (2012), een zelfstandig instituut binnen het Ministerie van Infrastructuur en Milieu, blijkt dat de luchtvaart in datzelfde jaar 182,6 miljoen emissierechten gratis kreeg. Volgens de Commissie gaat het daarbij om 243 megaton aan CO2.

In die jaren daarna neemt het aantal emissierechten voorzichtig af. Tegenwoordig betalen luchtvaartmaatschappijen al voor 57 procent van de emissierechten. De overige 43 procent bestaat uit zogeheten ‘fee allowances’. De rechten die een luchtvaartmaatschappij nodig heeft, worden bepaald door de ‘algemene groei in het aantal tonkilometers’ en een ‘algemene efficiëntiefactor in de uitstoot van de CO2’. Als Boeing bijvoorbeeld een marktgroei van 4% per jaar verwacht, en er is een efficiëntieverbetering van 1% mogelijk, dan betekent dat de CO2-uitstoot met 3% per jaar groeit.

Commissie stelt ambitieus doel

Waar er dus tussen 2012 en 2013-2020 al begonnen was met het voorzichtig reduceren van CO2-rechten, wil de Commissie daar de komende jaren met het klimaatpakket verder mee doorgaan. Het doel is dat deze rechten voor de luchtvaartindustrie in 2028 volledig verdwenen zijn. Dat betekent dat die ‘korting’ dus vergeten kan worden. Het gevolg daarvan is dat de vliegtickets duurder worden: luchtvaartmaatschappijen moeten immers deze rechten voor het volledige tarief aan de klant doorberekenen.

Dit leidt ertoe dat naar verwachting er een verhoging van de belasting komt op de uitstoot van CO2, net zoals het belasten van koolstofrijke luchtvaartbrandstoffen. Er is echter geen man over boord. De Commissie presenteerde in haar plan ook alternatieven voor deze reducties. Alternatieve brandstoffen komen daar aan bod. Daarbij moet gedacht worden aan synthetische koolstofarme brandstoffen.

KLM en IATA

KLM laat weten achter de doelstellingen van de Commissie te staan. ”KLM staat achter de EU-doelstelling om in 2050 als eerste continent klimaatneutraal te zijn. We verwelkomen dan ook het Fitfor55-pakket als onderdeel van de European Green Deal. Voorgestelde maatregelen in het pakket die echt helpen om de luchtvaartsector verder te verduurzamen krijgen van ons de volle steun”, laat de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in een persbericht weten.

De International Air Transport Association (IATA) kijkt er anders tegenaan: “De luchtvaart heeft zich als mondiale industrie verbonden met het koolstofarm maken van de economie. We hebben geen overredingskracht of strafmaatregelen zoals belastingen nodig om verandering te motiveren. In feite onttrekken belastinggelden aan de sector dat investeringen in vlootvernieuwing en schone technologieën zou kunnen ondersteunen. Om de emissies terug te dringen, moeten de regeringen een constructief beleidskader invoeren dat in de eerste plaats gericht is op productiestimulansen voor SAF en op de totstandbrenging van een gemeenschappelijk Europees luchtruim”, geeft de IATA aan.

Naast klimaatpakket andere maatregel

Het is niet het eerste plan vanuit de Commissie om de Europese luchtvaart groener te maken. Eerder had ze het idee om in 2023 kerosinetaks te heffen. Dat betekent dat luchtvaartmaatschappijen belasting betalen over kerosine. De Commissie introduceert dit over de komende tien jaar. Het is echter nog wel de vraag: ‘wat gaat het effect van deze taks zijn?’ Eén ding is in ieder geval zeker: de luchtvaart ondergaat de komende jaren een metamorfose op het gebied van uitstoot.


Nu te bestellen: Transavia's Retro A321neo!🤩

Pre-order nu in de nieuwe webshop! Let op: limited edition, dus wees er snel bij!





Werken in de Luchtvaart

Officier Vlieger – Werken bij Defensie

Verschillend

Officier Vlieger (VWO) – Werken bij Defensie

Verschillend
VWO

Onderofficier Luchtgevechtsleiding – Werken bij Defensie

Uddel
MBO
co2-uitstoot duurzaamheid emissie europese commissie klimaat
Delen: Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn Email Copy Link
Sander Lamers
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn

Redacteur. Toen Sander zeven jaar was en met zijn familie naar Griekenland vloog, raakte hij verknocht aan de luchtvaart. Regelmatig gaat Sander naar Schiphol om vliegtuigen te spotten en te fotograferen. Ook tijdens zijn vakanties bezoekt hij vliegvelden met hetzelfde doel. Terwijl hij nu vooral schrijft over luchtvaart deed hij dit eerder over voetbal en de Formule 1.

Gerelateerde Artikelen

Huisdieren tijdelijk niet welkom bij deze airline

31/01/2026Niek de Weert

Wizz wil nu al van nieuwste aanwinst af

31/01/2026Niek de Weert

Wordt KLM-partner eerste klant nieuwe Airbus?

31/01/2026Sytse Sijbesma
Recent

Huisdieren tijdelijk niet welkom bij deze airline

31/01/2026

Wizz wil nu al van nieuwste aanwinst af

31/01/2026

Wordt KLM-partner eerste klant nieuwe Airbus?

31/01/2026
Populair

Frankrijk levert Rafale-straaljagers aan nieuw land

26/01/2026

Airline is woedend op Nederlands bedrijf

27/01/2026

Nieuwe klant voor Super Hercules

27/01/2026

Bedankt

Je ontvangt vanaf nu de nieuwsbrief!

.

Werken in de Luchtvaart

Officier Vlieger (VWO) – Werken bij Defensie

Verschillend
VWO

Officier Vlieger – Werken bij Defensie

Verschillend

Onderofficier Luchtgevechtsleiding – Werken bij Defensie

Uddel
MBO
Up in the Sky
Facebook Instagram Threads X (Twitter) LinkedIn TikTok YouTube WhatsApp RSS
  • Over Up in the Sky
  • Adverteren
  • Algemene voorwaarden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Manage Consent
  • Contact
© 2026 UpFactory B.V. Alle rechten voorbehouden.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.