In november 2015 begon de Eindhovense ondernemer Roland Bobbe een crowdfundactie om KLM los te weken van Air France. Bobbe is van mening dat de Fransen een ander belang dienen dan de Nederlanders.
Hij wil met de actie KLM loskoppelen van Air France en een gezond zelfstandig bedrijf creëren. Met de juiste samenwerkingen moet het zelfstandige KLM een duurzaam en winstgevend bedrijf zijn.
De ondernemer beschouwt Air France als onbetrouwbare factor in de samenwerking. Een slordige 900 miljoen euro is nodig om van KLM weer een volledige Nederlands bedrijf maken.
Uit onderzoek blijkt volgens Bobbe dat er veel morele steun is. Onder meer Nederlandse particulieren en KLM personeel steunen de actie. Ook minister Jeroen Dijsselbloem van financiën zei vorig jaar in het Financiële Dagblad dat de overheid eventueel bij kan springen, meent Bobbe.
Financiën
Grote financiële toezeggingen blijven nog uit. De teller van de actie staat nu op 106.400 euro. Bobbe vermoedt dat het nog geen storm loopt omdat bij menig grote investeerder dit dossier te gevoelig ligt. Wijkopenklm zoekt op dit moment naar “buitenlandse partijen die kunnen bijdragen aan een commitment van 500 miljoen euro”, legt Bobbe uit. De grens van 900 miljoen euro moet op andere manieren worden bereikt. Bobbe denkt aan geld dat wordt geïnvesteerd vanuit het midden- en kleinbedrijf. De schulden van KLM zouden moeten worden herfinancierd door de Nederlandse banken, vindt Bobbe. Een duidelijk tijdspad is er nog niet: dat komt als de grotere partijen gaan investeren.
Winst 2015
De winst van 118 miljoen die de groep behaalde in 2015, 0,5 procent op een omzet van 26 miljard, doet de actie geen goed. Bobbe is van mening dat de positieve berichtgeving hierover geen afbreuk doet aan de problemen.
Volgens hem wordt de groep nog steeds geplaagd door vakbonden, slechte vrachtcijfers en amper doorgevoerde bezuinigingen aan de Franse kant. Zonder de verkoop van slots op Heathrow en het boekingsprogramma Amadeus zou Air France -KLM een verlies van meer dan een half miljard hebben geleden, is te lezen in de jaarcijfers.
Schadelijk
De actiegroep benadrukt dat het doorgaan met Air France schade zal toebrengen aan de Nederlandse economie. “De lucratieve cargo-contracten gaan momenteel naar Air France en de mindere naar KLM”, stelt Bobbe. Overheidsstudies uit 2015 geven aan dat KLM een belangrijke positie inneemt in de mainportfunctie van Schiphol. KLM draagt bij aan 60.000 banen van de 170.000 banen die de luchthaven direct levert. Het wegvallen van de KLM-banen zal de BV Nederland blijvend dan wel tijdelijk schade toebrengen, is de verwachting.
Door Samir Karim


Uddel
MBO