Het ziet er naar uit dat de strijd rondom de nieuwe T-X straaltrainer voor de Amerikaanse luchtmacht, zal gaan tussen Boeing en Lockheed-Martin. Tot vorige week maakten de vier voornaamste kandidaten ongeveer evenveel kans. Twee recente gebeurtenissen hebben gezorgd voor een grote verschuiving in de kansen.
Northrop
Northrop heeft samen met British Aerospace Systems een nieuw toestel ontwikkeld, de T-400. Hiermee dingt Northrop mee naar het contract voor de T-X, de vervanger van de (Northrop) T-38. Bij de presentatie van de kwartaalcijfers liet de baas van Northrop doorschemeren dat ze niet op prijs zullen gaan concurreren, mocht dat nodig zijn om het contract te winnen. Analisten vermoeden dat de winstmarges te klein worden, als Northrop met de prijs moet gaan zakken. Dat de prijs een doorslaggevende factor zal zijn bij de uiteindelijke keuze, is zeker. De USAF heeft in de aanbestedingsomschrijving (‘Request For Proposal’) al de nadruk gelegd op kostenbesparingen. Nu Trump in het Witte Huis zit, zal hij bij dit defensieproject waarschijnlijk ook proberen om de kosten verder omlaag te krijgen. De waarde van de uiteindelijke bestelling is ongeveer $ 16 miljard.
Raytheon
Deze week maakten het Amerikaanse Raytheon en het Italiaanse Leonardo-Finmeccanica bekend niet langer samen te werken in het T-X project. Gezamenlijk boden ze de T-100 aan, een versie van de Italiaanse M-346. Al eerder was er onderlinge onenigheid en dreigden de twee bedrijven uit elkaar te gaan. De breuk is nu definitief. Ook hier zou de beoogde prijs voor het toestel de oorzaak van het probleem zijn. Raytheon en Leonardo konden het niet eens worden over de uiteindelijke vraagprijs per toestel. Raytheon zou twintig tot dertig procent willen zakken in prijs, tegen de wil van de Italianen. Leonardo trekt zich nog niet meteen terug, maar zonder Amerikaanse partner maakt het weinig kans.
Kanshebbers
Met sterk verkleinde kansen van Northrop’s T-400 en Leonardo’s T-100, maken de T-50A van Lockheed-Martin/Korean Aircraft Industries en de T-X van Boeing/Saab het meeste kans. Eind juni 2017 moeten de fabrikanten gedetailleerde gegevens over de vliegprestaties beschikbaar hebben. In de tweede helft van 2017 wordt het besluit van de USAF verwacht, welk ontwerp wordt gekozen.
Nu te bestellen: Transavia's Retro A321neo!🤩
Pre-order nu in de nieuwe webshop! Let op: limited edition, dus wees er snel bij!



Verschillend
VWO